Kahve Sizin İçin Neden İyi? 7 Sebep

man-drinking-coffee-from-potKahve sadece sıcak ve enerji verici değil ama aynı zamanda sağlığınız için de inanılmaz faydalı. Son yıllarda bilim adamların kahvenin sağlığa etkisini araştırdı ve çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı. İşte kahvenin neden dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olduğunu gösteren 7 sebep:

1. Kahve sizi daha zeki yapar

Kahve sizi sadece uyanık tutmaz, aynı zamanda daha da zeki yapar. Kahvenin içindeki aktif içerik dünyanın en yaygın kullanılan psikoaktif maddesi ve bir uyarıcı olan kafein. Kafeinin beyindeki ana işlevi bir nörotransmitter olan adenosine etkisini engellemek. Adenosine zamanla beyindeki reseptörlerde birikiyor ve insanın uykusunu getirip, zihinsel kapasitesini azaltıyor. Kafein ise adenosine yerine reseptörlere yapışıp adenosine’nin görevini yapmasına engel oluyor. Pek çok kontrollü çalışma kafeinin beyin üzerindeki etkisini inceledi ve kafeinin reaksiyon süresini, zihni, hafızayı, uyanıklığı ve genel kognitif fonksiyonlarını arttırdığı görüldü.

2. Kahve yağ yakımını hızlandırır ve fiziksel performansı arttırır

Hemen hemen tüm yağ yakıcı ürünlerin içinde kafein bulabilirsiniz. Çünkü kafein uyarıcıdır ve metabolizmayı hızlandırır hem de yağların enerji olarak yakımını teşvik eder. Kafein aynı zamanda atletik performansınızı, yağ asitlerinin yakımını teşvik etmesi de dahil, çeşitli yollarla arttırır. İki ayrı çalışmada kafein kullanan sporcuların performansının ortalama %11-12 arttığı görüldü.

3. Kahve, tip II diyabet (şeker hastalığı) riskini önemli oranda azaltır

Tip II diyabet hastalığı hayat tarzından (kötü beslenme ve hareketsizlik) kaynaklanan ve son on yılda çok hızlı bir şekilde yayılıp bugün 300 milyon insanı etkileyen bir hastalık. Şeker hastalarında, insulin üretilmediği veya insulin direnci yüzünden kan şekeri sürekli yüksek kalıyor ve bu da dokulara zarar veriyor. Gözlemsel çalışmalarda, kahvenin her zaman diyabet riskini azalttığı görülüyor. Riskin azalma oranı %23’den başlayıp %67’ye kadar çıkıyor. 457.922 kişi üzerinde yapılan 18 çalışmayı ele alan büyük bir incelemede, her gün içilen bir fincan kahvenin diyabet riskini %7 azalttığı görüldü. Yani ne kadar kahve içilirse, diyabet riski o kadar düşüyor.

4. Kahve Alzheimer ve Parkinson riskini azaltıyor.

Kahve zihninizi sadece kısa dönemde korumaz. Aynı zamanda yaşlılıkta da korur. Alzheimer hastalığı dünyada en yaygın görülen nörolojik hastalıklardan biri ve bunamanın en önemli sebebi. Uzun süreli çalışmalar, kahve içenlerin Alzheimer riskinin %60’a kadar daha düşük olduğunu gösteriyor. Parkinson hastalığı ise 2. en sık görülen nörolojik hastalık ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölmesiyle ortaya çıkıyor. Kahve, Parkinson riskini %32-60 arası azaltabilir.

5. Kahve karaciğer için inanılmaz faydalı

Karaciğer yüzlerce hayati fonksiyonu gerçekleştiren çok önemli bir organ ve modern diyetin getirdiği alkol veya fruktoz gibi zararlı maddelere karşı oldukça hassas. Siroz hastalığı alkolizm veya hepatit gibi hastalıkların neden olduğu ve karaciğer dokusunun tamamen tahrip olduğu karaciğer hasarının son aşamasıdır. Birkaç araştırma kahvenin, günde 4 fincan veya daha fazla içenlerde siroz riskini %80 azaltabildiğini gösteriyor. Kahve aynı zamanda karaciğer kanseri riskini de %40 azaltabilir.

6. Kahve tüm nedenlerden ölme riskini azaltabilir

coffee-beans-spread-horizontallyBir sürü insan kahvenin sağlıksız olduğunu düşünür ve toplumun söylediği pek çok şeyin bilimle direk çakıştığını düşünürsek bu şaşırtıcı değil. İki büyük araştırmada kahve tüketimi neden ne olursa olsun daha düşük ölüm riskiyle bağlantılı bulundu. Bu etki özellikle de tip 2 diyabet hastalarında görülüyor. Kahve içen diyabet hastalarının 20 yıllık süre boyunca ölme riski %30 daha düşük.

7. Kahve besinlerle ve anti-oksidanlarla dolu

Kahve sadece siyah bir su değil. Önemli miktarda vitamin ve mineral içeren kahve çekirdeği içindeki besinlerin çoğu kahvede de bulunur. Bir fincan kahve:

 • Günlük B5 vitamini ihtiyacınızın %6’sını
 • B2 vitamini ihtiyacınızın %11’ini
 • B3 ve B1 vitamini ihtiyacınızın %2’sini
 • Potasyum ve manganez ihtiyacınızın %3’ünü karşılar

Bu oranlar ilk başta çok görünmeyebilir ama birkaç fincan içerseniz çok fark eder. Ama hepsi bu değil. Kahve önemli oranda anti-oksidan içerir. Aslına bakarsanız kahve batı diyetindeki en önemli anti-oksidan kaynağıdır. Meyve ve sebzenin toplamından bile daha çok anti-oksidan sağlar.

Sonuç Olarak

Ölçülü oranda kahve çok sağlıklı olsa da, aşırı derecede içerseniz yine de zararlı olabilir. Ayrıca eklemek isterim ki yukarıda bahsettiğim araştırmalar epidemiolojik yani sadece bağlantıyı gösteriyor. Bahsedilen etkilere %100 kahvenin sebep olduğunu göstermiyor. Kahvenin sağlığa faydalı etkilerini korumak için içine şeker veya bir başka şey eklemeyin. Eğer uykunuza engel oluyorsa öğlen 2’den sonra içmeyin. Sonuç olarak kahve öyle anlatıldığı gibi kötü bir içecek değil. Tam aksine dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biri.

Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Yorumlar

avatar
5000