Kas Gelişimi Nasıl Olur ?

Kas Gelişimi Nasıl Olur

Kas gelişimi nasıl olur ? şimdi üç adım da kas gelişiminin nasıl olduğunu anlatacağız:

Kas Gelişimine odaklanmış yegane branş olan Body Building dilimize “vücut geliştirme” olarak geçirilmiştir ancak kelimenin ingilizce anlamına baktığımızda “building” yani “inşa etmek” anlamını da taşıdığı görülür.

Kas Gelişimi İçin 1. Adım:

Boy, kilo, yaş, cinsiyet ve ulaşılmak istenilen hedefe göre edinilen antrenman programı ile (planlı, programlı, düzenli egzersizler) ilk adımı atmış oluruz. Söz konusu adale içinde kan basıncı ile kasların dolumudur. Bu da antrenmanın şiddetiyle doğru orantılıdır. Bir patlama bir yok oluş söz konusudur ki neticesinde onarım (hücre içerisinde tedavi) gerektirir.

vucut-insa-etmek

Bir mantığa göre de antrenman adale oluşumu için gerekli ama bir o kadar da gerilme, negatif bir olaydır. Yani ilk adımda kas yıkımı nedeniyle hedeften uzaklaşmış görünürüz.

Kas gelişimi için ilk adım bir yıkım etkisi oluşturmaktır, ikinci ve üçüncü adımlar ise bir onarım, bir inşa adımıdır.

Kas Gelişimi İçin 2. Adım:

İlk adımda elde etmiş olduğumuz hücrelerdeki hasarı giderebilmek için kaslar bir takım biyolojik maddelere gereksinim duyar bu da gıdadır. Gerekli olan onarımın oluşabilmesi proteinli gıdalarla sağlanır.

Kendi arasında bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrılan proteinler, onarım için gerekli olan Aminoasitleri içerir. Bilindiği üzere proteinler sindirimi gerçekleştikten sonra Aminoasitlere dönüşür ki Aminoasitler vücudumuzda bulunan kasların yapı taşı olan hücrelerin oluşumu, gelişimi için gereklidir.

İkinci adım olarak nitelendirdiğimiz protein alımı (Aminoasitler) kas gelişimi için pozitif bir olaydır. Yani hedefe ulaşmak için ileri bir adımdır.

Kas Gelişimi İçin 3. Adım:

Şimdi kas gelişiminin gerçekleştiği adımı açıklayalım. Uyku,

Evet, uyku metabolizmanın yavaşladığı, hormon seviyelerinin en yüksek seviyeye ulaştığı andır. Bu da vücudumuza oluşturduğumuz hasarın onarımı için gerekli sürecin başladığı andır. Hummalı bir çalışma ile kas içi hücrelerin aminoasitlerle birlikte onarıldığı andır ki bu da kasın oluşumu kasın gelişimi anlamına gelir.

Üçüncü adım olarak nitelendirdiğimiz uyku (dinlenme günleri sonundaki uyku da buna dâhil olarak) yine hedefe ulaşmak için pozitif bir olaydır. Yani yine ileri bir adım anlamına gelir.

Kas gelişimi bu üç ana başlıkta özetlenir. Birinci adım antrenman, ikinci adım beslenme, üçüncü adım dinlenmedir.

İlgili Yazılar :
Kas Geliştirmenin 10 Altın Kuralı !
Kas Geliştirmeyi Önleyen 10 Etken !

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

186
Yorumlar

avatar
5000
92 Yorumlar
94 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan

Hocam, merhaba 19 yaşında prof olmak için uğraşan bir Futbolcuyum, bal Ligi’nde forma giyiyordum geçtiğimiz sezon yine bu sezon bal Ligi’nde forma giyiyorum ancak kilo almam gerekti rakiplerim ve fiziğim gereği, kiloyu da sağlıklı ve verimli bir şekilde aldım ancak şimdi bir problemim var sürekli kendimi kilo verecekmiş gibi zannediyorum ve kontrol ediyorum devamlı olarak acaba verdim mı? Yemez isem veririm paranoya mı diyelim buna? Birde maçtan hemen sonra tesise döndüğümüzde yada idmandan sonra kendim sınav mekik vs. Rutin çalışmalar yapıyorum ancak sonra ki güne zayıf uyanıyor muşum gibi bir his oluyor, hareketlerin doğruluğundan eminim çünkü kaslarım ağrıyor kasmama lüzum… Devamını Oku »

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Ben 9 aydır fitness yapmaktyim ama uyku sorunum var salonda benim kadar azimli benim kadar düzenli benim kadar antiramana dikkat eden yok bunu herkes kendi ağzıyla bana soyluyo gelisiyorum ama yavaş uyku sornumum kızlar yüzüne biliyorum uyku en önemli si gervekten

Erol
Ziyaretçi
Erol

Hocam futbolcuyum adetlem çok zayıf spor salonuna gidersem kaç ayda isteğim kadar gelişir.

Mazlum
Ziyaretçi
Mazlum

Merhaba hocam ben yeni sayfaniza girdim ve yeni kas calişmalari yapmaya basladim bana ne yapacağim hakkinda bilgi verirmisiniz veya önerdiğiniz her hangi bir protein varmi

Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Merhaba Hocam

Ben 3 aydan beri yapıyorum.Yaşım 25 boyum 1.70 .ilk başladığımda kilom 57.5 tu. Şükürler olsun şuan 62 kilodayım. İlerleme kaydettim. Size sorum sporda en önemli etkenin beslenme olduğu. Antremandan önce ne yesem ne tür karbonhidratlar ve proteinler kullansam ve antremandan sonra ne tür protein kullansam ilerlemem vucudumda o derece etken sağlar. Şimdiden Teşekkür ederim. Siteniz bir harika

Nebi
Ziyaretçi
Nebi

Hocam ben spora 1 buçuk ay önce başladım ama sadece göğüste biraz şişlik var daha karın kaslarında bir gelişme yok yaşım 15 bayım 1.70 kilom 55 karın kasları ne kadar sürede çıkar teşekkür ederim

sporcugenc
Ziyaretçi
sporcugenc

hocam kolay gelsin ben düzenli spor yapıyorum yaşım 22 boyum 1.79 kilom 63-64 ayda 1 veya 2 kere fast food ile beslenmek veya aynı şekilde 1 2 gün içki içmek sıkıntı yaratır mı ? özellikle ben uzun zamandır çalışmama rağmen karın kasım belirginleşmedi hala. bana önerileriniz neler protein tozu vs. kullanmıyorum.

yasin
Ziyaretçi
yasin

Merhaba hocam 172 boy 60 kg 29yas hocam çok mu zayıflık var 15gundur fitness yapıyorum kollarda gelisme var sizce nasıl bir yol çizmek lasim

efecan
Ziyaretçi
efecan

Merhaba benim boy 1.79 kilo 63.7 99luyum ve bodye 1 hagta oldu baslayali kilo almalimiyim ? 1 ay gectikten sonra toz almayi planliyorum karbonhidratlimi yoksa sadece proteinlimi alayim?

mehmetali bulur
Ziyaretçi
mehmetali bulur

Hocam ßen günde 100 Mekik 100 şınav Yapıyorum Ve Karnım Çok Ağrıyo ßunu Nedeni Nedir?