Kasguru çanta incelemesi ve yorumları

Birkaç ay önce Kadir bana yeni çıkan bir ürünü haber vermişti. Öncelikle, yeni çıkan her naneyi tanıtmak gibi bir sorumluluğum olmadığından aceleci davranmadım ve ürünü, çıkaran firmayı araştırmaya koyuldum; ürün kaliteli miydi, firma güvenilir miydi?

Ön araştırmam tatmin ediciydi ve firmadan inceleme numunesini talep ettik. İnceleme numuneleri istemek beni hep korkutmuştur, çünkü ilkesel olarak “satılık veya kiralık” bir dergi olmadığımız için, iyiye iyi, kötüye kötü deme gibi basit kurallarımız var. Bir diğer nokta, ürün kötü ise ve satışları yükselirse, inceleme numunesi istemeden kendimiz inceler ve okurlarımızı olumsuz yönlere karşı bilgilendirip uyarırız.

Bu yönüyle Kasguru macerası ön araştırmamda içime sindiyse de esas sorun numune geldiğinde başlayacaktı. Uygulamam basittir dedim, numuneyi incelerim ve görüşlerimi yazarım. İşin en büyük riski, ürün kötüyse doğru söylemek uğruna bir firmayla ilişkimiz gelişmeden bozulmasıdır. İncelememiz tamamen olumsuz ise ürün yüksek satış rakamlarına ulaşmadıkça o yazımızı yayınlamayız, yine de inceleme numunesini iade edip tanıtım yazımızı firmaya gönderir, bu geribildirimlerimiz üzerine kendilerini geliştirmelerini umarız. Sonuçta, bu ilkelerimiz bize geçmişte birçok firmayı ticari anlamda kaybettirdi, öyle ki, artık bize tanıtım bültenlerini bile göndermez oldular. Bana kalırsa, bizim sıradan bir dergi gibi her ürünün şakşakçılığını yapmamızdansa firmalar yerine okurlarımızı seçmek, uzmanlık alanlarımızda dürüst olmak bir sorumluluktur ve benim açımdan her şeyden önce okurlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek gelir.

Ürün ne işe yarıyor

Ürünümüz bir beslenme çantası, dikkat edin, spor çantası değil. Elbette ilkokul günlerinizi anımsamanıza gerek yok, Kasguru, beslenmesi konusunda dikkatli yetişkinlere yönelik hazırlanmış özel bir ürün. Ürünün işlevsellik (gıdaların soğuk/sıcak ısısını koruması), dayanıklılık (kaliteli malzeme kullanımı ve üzün ömürlülük), kullanım kolaylığı yönünden kullanıcıların ihtiyacını karşılaması hedeflenmiş.

Ürün, benim birazdan da fotoğraflarla anlatacağım üzere, hem beslenme hem de spor çantası olarak da kullanılabilecek kadar esnek kullanım özelliklerine sahip.

Malzeme kalitesi

Ürünün altı, üstü, yanları, önü, arkası, kısaca her bir yeri kaliteli yalıtım malzemeleriyle dıştan ve özellikle içten kaplanmış. Gıda kaplarının plastiği gıdalar için bilinen en sağlıklı plastikten. Ürünün dış kaplamasından fermuarına, askısından cep ayraçlarına kadar malzemeler tamamen kaliteli. Kesinlikle üretim maliyetini düşürmek için ucuza kaçılmış bir ürün değil. Detaylı bilgi için ürünün satış sayfasındaki “İçeriği” başlığına bakabilirsiniz. Ama kâğıt üzerinde yazanları bir kenara bırakıp birinci elden söylemem gerekirse, tekrar ediyorum, kaliteli.

Garantisi var mı?

Garanti şartları kapsamında, üretim veya firmadan kaynaklanan diğer sorunlarda çanta ve diğer ürünler garanti kapsamında.

Türkiye’den dünyaya

Ürünün bir diğer özelliği, tamamen ülkemizde geliştirilip patentinin alınıyor olması. Yerli malları konusunda hassasiyetimi biliyorsunuz ve yerli mallarını ikiye ayırabiliriz: Vurguncular tarafından üretilen, kısa vadede kazanca odaklanmış balon ürünler ile idealist profesyoneller tarafından üretilen yüksek standartlı ürünler. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde geliştirilip üretilen Kasguru’nun uzun vadeli hedefleri olan saygın bir firmanın ürünü olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Ürünün standartları dünyanın her yerinde iş görecek nitelikte.

Spor çantası olarak kullanılır mı?

Kasguru’yla ilgili bir eksiklik, ürünün spor çantası kadar büyükçe olmasına rağmen, tamamen beslenme çantası olacak şekilde azami kompaktlık seviyesinde tasarlanmış olması. Eğer bu çantaya 2-3 öğün koyacaksanız ve yan tarafları da mataralarla dolduracaksanız fazladan kullanım için elinizde sadece tek bir yan göz boş kalabiliyor. Dolayısıyla ürünü arabanızın arkasına atıp gün boyu bir “sağlıklı beslenme kurtarıcısı” olarak gezdirebilmeniz mümkün. Ne var ki benim gibi daha sıradan, diyeti daha gevşek tutan biriyseniz Kasguru’yu spor çantası olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ve evet, bunun olabilirliğini denedim. Aşağıda, ofiste telefonumla çektiğim fotoğraflarla size bu durumu anlatacağım.

kasguru-canta-incelemesi

Öncelikle, Kasguru’nun yan ceplerinin yüksekliği standart bir shaker’ı dik koymak için yetersiz. Kasguru’nun kendi shaker’ını küçük buluyorum, eğer bir kadın değilseniz, bir tam ölçek protein tozunu karıştırmanız gereken ideal miktarda suyu koymanıza yetecek bir shaker değil bu ufaklıklar. Ancak, gerek ufak matara gerekse ufak shaker’ı diğer yan göze koyup tamamen boşta kalan diğer yan göze standart boyuttaki shaker’ımızı yan yatırıp kullanabiliyoruz.

kasguru-cantasi-yorumlari

İkinci sorun ise ürünü spor çantası olarak kullanmak istediğimizde sadece bir, hadi biraz zorlasanız iki yemek kabını koyabileceğiniz. Çünkü raf sistemini çıkarmadan çantanın içinde fazladan yer açmanız mümkün değil. Ben de hemen raf sistemini çıkarıp yemek kaplarından birini koydum ve ardından çantama şunları koydum: bir iç çamaşırı, bir özel sporcu iç çamaşırı, bir çift spor çorabı, bir şort, bir tişört, bir havlu ve bir şişe deodorant (şampuan da olabilirdi). Kasguru tüm bu malzemeler ve bir de yemek kabıyla sorunsuz iş gördü. Kışın ise belki hacim biraz daha şişer ama yine de spor malzemelerimizi alması gayet mümkün.

Kasguru çantaların üreticileri önümüzdeki dönemde farklı modellerle bu gibi ihtiyaçlara da cevap vermeyi düşündüklerini belirtiyor. Örneğin farklı renklerdeki sırt çantası modelleri üstünde çalışıyorlar.

Farklı kullanımlar

Kasguru’nun kullanım amacını ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz. Kendi adıma ilk dikkatimi çeken şey, bu ürünün uzun araba yolculuklarında kurtarıcı olabilmesidir. Bilirsiniz, yollarda her zaman güvendiğiniz gıdalar, yahut evinizdeki lezzeti bulamayabilirsiniz. Ancak Kasgurunuzu doldurup yola revan olduğunuzda nerede yiyeceğim diye düşünmenize gerek kalmayacak.

Benzer şekilde doğa yürüyüşü, kısa süreli kamp gibi etkinliklerinizde de Kasgurunuzla fark yaratabileceğiniz kesin.

Kasgurunuzun varlığı size çeşitli durumlarda güven verecektir. Örneğin bir hasta veya akraba ziyaretinde kendi yaptığınız yemekleri bu özel yemek taşıma çantasında güvenle taşıyabilirsiniz. Aklınıza gelen başka kullanım alanları varsa yorum olarak yazmayı unutmayın.

kasguru-iyi-mi

Fiyatı

Ürünler üzerine kendi incelememden sonra alabildiğim kadar çok kişinin görüşünü almaya çalışırım. Kasguru açısından yaptığım kendi çevremdeki mini anket sonucu bazı sporcuların ve de spor yapsın yapmasın kadınların bu ürünü çok beğenmesi oldu. Ürünü fiyat, amaca uygunluk ve kalite anlamında çok olumlu değerlendirdiler. Ürünü eleştirenler ve dudak bükenler de olmadı değil, temel noktaları “ne gerek var,” düşüncesiydi ve ardından da fiyatını eleştirdiler.

Fiyat… Fiyat konusunda belki benim de bir şeyler söylemem gerekiyor. Öncelikle, ürünümüz kullan-at tarzı bir ürün değil ve insani şartlarda kullanıldığında uzun süre kullanılabileceği kesin. Pahalı mı? Bana sorarsanız hayır, çünkü sporla ilgili, spor düzenine yardımcı objeleri satın almak, ürünler kaliteliyse, bizim motivasyonumuza olumlu katkıda bulunur. Sporla alakalı somut unsurların çevremizde bulunması, bizi spora bağladığı gibi, bırakma söz konusu olduğunda da dönüşü kolaylaştırır.

Hepsinden önemlisi ise, çanta dolu geliyor. Bugünün fiyatları üzerinden konuşursak Kasguru Apollo 199 TL, ancak içi dolu oluyor. İçindeki malzemeleri ayrı ayrı almak istediğinizde şöyle bir tablo karşımıza çıkıyor: 2 adet jel soğutucu (15), 2 adet vitamin kutusu (9), 3 adet saklama kabı (25), shaker (15), matara (17). Yani çantanın içindeki malzemeler 81 lira ediyor, dolayısıyla çanta aslında 120 liraya satın alınmış oluyor. Piyasada hiçbir ısı yalıtım özelliği olmayan ortalama spor çantalarının fiyatı ise 50 ila 150 TL arasında değişiyor. Çantanın yalıtım yönünden 8 saate kadar ürünlerin ısısını koruyacak nitelikte özel malzemelerle yapılması da 120 lira edebilirliğinin bir başka açıklaması. Sonuçta iç kaplamada kullandıkları parlak şeyi bir naylon sanmadınız, değil mi?

 

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

10
Yorumlar

avatar
5000
6 Yorumlar
4 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Berkay Türkkan
Ziyaretçi
Berkay Türkkan

Fermuarların kaliteli olduğu kısmına malesef katılamıyorum, katılamıyoruz. Kız arkadaşım ve diğer antrenman partnerimle birlikte üç farklı çantayı çıktığı günden beri kullanıyoruz. Üründen genel olarak memnunuz fakat fermuarları gerçekten başarılı değil, tek seferde fermuarı çekip kapatabilmek neredeyse imkansız.

Fitman
Ziyaretçi
Fitman

Ürünün daha önce yurtdışı versiyonunu kullanmıştım geçtiğimiz ay itibari ile Kasguru ile tanıştım. Özellikle ürün hijen ve ücret açısından yurtdışındaki benzerine göre çok daha avantajlı. (Bunun yanı sıra içinde hediye olarak yollanan (shaker, jel, yemek boxları, matara ve ilaç kutuları) bile zaten nerdeyse çanta fiyatının %50’sinden fazlasını oluşturuyor.) Kendi hesaplamalarıma göre çantayı kullanmaya başladıktan sonra birinci hafta sonunda normalde dışarıda yemek yemek için harcağım paradan ettiğim tasaruf bile çanta fiyatının çok daha üstünde oldu. Ürün teknoloji, sunulan hizmet ve kullanışlık açısından geleceğin ürünü olmakla birlikte tamamen yerli bir marka ve üretim olması bir spor sevdalısı olarak beni gurulandırdı. İster sağlıklı… Devamını Oku »

Serkan Usanmaz
Ziyaretçi
Serkan Usanmaz

İlşad bey cok değerli bir analiz olmus, paylaşımınız için cok teşekkürler, bende ürün ilk çıktığında satın alıp kullananlar arasındayım. 4 aydır çantami düzenli bir şekilde kullanıyorum ve sizin analizinize eklemem gerekirse ürün dayanıklılığıda üst seviyede, şuana kadar hiç bir sıkıntı cekmeden hala kullanmaktayım. Hijyen konusundada inanılmaz kullanıişı bir ürün.
Benim gibi şirkete öğlen yemeklerinde aradığım kalitede beslenme olanakları bulamıyan kişiler için gerçekten kaçırılmaması gereken bir ürün…

tülay
Ziyaretçi
tülay

Renk konusu kısıtlı…bayanlara özel pembe renk, hem alım gücünü hem de farklı amaçlar için de kullanılmayı cazip kılar…mesela seyahetler de kullanmam için güçlü bir neden…çünkü bir ürün alımında önce kaliteye, sonra kullanışlı oluşuna, ardında de renk gelir…kasguru da ilk ikisi var sadece…saygılar…

süleyman
Ziyaretçi
süleyman

bundan güzel piknik sepeti olur aslında.. özelliklede bebekli aileler içinde kullanışlı olabilir.

Çağrı
Ziyaretçi
Çağrı

yerli malı sını beklediğim ürün 🙂 muadilleri yurtdısında kullanılıyordu sixpack bag gibi, lakin fiyatlarına el değmiyor. Bu şekilde yerli üretimi oldukça iyi olmuş detaylı analiz için tesekkürler ilşad bey.