Kesinlikle Uzak Durmanız Gereken 7 Sağlıksız Gıda

Kötü gıdalar yemek kendinizi berbat hissettirir, kilo almanıza ve her türlü sağlık problemine neden olur.

İşte kaçınmanız gereken 7 sağlıksız gıda!

Sağlıksız Gıdalar

1. Şeker ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Şekeri en üstte görmek şaşırtıcı olmasa gerek.

Şeker sağlıksızdır çünkü boş kaloridir. Rafine şekerde bir sürü kalori olmasına rağmen hiçbir besin bulunmaz.

Ama bu sadece buzdağının görünen yüzü. Yeni veriler şekeri milyonlarca insanı öldüren hastalıklarla bağlantılı buluyor: obezite, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve hatta kanser.

Yeni bir çalışma ise şekerin sizi nasıl şişmanlattığını gösteriyor. Şekerin yarısını oluşturan fruktoz sizi doyurmuyor veya kaslarınızda glikojen olarak depolanmadan direk yağa çevriliyor.

Ve şekerden kurtulmanın bu kadar zor olmasının da bir nedeni var. Şeker bağımlılık yaratıyor ve sürekli canınız şekerli bir şeyler yemek istiyor.

Sürekli uyarılan iştan ve bağımlılık yaratması boyuna şekerli bir şeyler yemenize neden oluyor ki bu da kilo almaya sebep oluyor.

Her türlü meyve suyundan, şekerli gazlı içeceklerden, şekerli her şeyden, kuru meyvelerden uzak durun.

2. Tahıllar – Özellikle de Gluten İçerenler

İnsanların büyük bir çoğunluğunun gluten içeren gıdalardan kötü etkilendiğine dair yeterince delil var.

Ve bu sözde sağlıklı “tam buğday, kepekli vs” tahıllar için de geçerli. Aslında bunlar sağlıklı değil. Bir çalışma gösteriyor ki tam buğday ekmeği küçük ve yoğun olan LDL’yi (kötü kolesterol) %60 yükseltiyor.

Tam buğdayın aynı zamanda glisemik indeksi çok yüksek ve bu da kan şekerini hızla yükseltip, sonra hızla düşürüyor ve tekrar karnınız acıkıyor.

Deliller gösteriyor ki gluten hassasiyeti toplumda çok yaygın ve hem sindirim hem de diğer sağlık konuları için kötü etkisi var.

Düşük karbonhidrat diyeti üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki kilo vermek isteyen kişiler karbonhidratın en büyük kaynağı olan tahıl ürünlerini tamamen kesmek zorunda.

Diğer yandan spor yapan ve kilo vermesi gerekmeyen bireyler için gluten içermeyen yulaf veya pirinç gibi gıdaları yemeyi kesmek doğru değil.

Sonuç olarak tahıllardan alıp da başka gıdalardan alamayacağımız hiçbir besin yok!

Sağlığına önem veren herkes gluten içeren tahıllardan uzak durmalı.

3. Trans Yağ Asitleri

Trans yağ asitleri (hidronije veya kısmi hidronije yağlar) oda sıcaklığında katı olmaları ve raf ömürleri uzun olsun diye kimyasal olarak modifiye edilen doymamış yağlardır.

Bu işlem için hidrojen gazı ve yüksek basınç gerekir.  Trans yağ asitleri küçük ve yoğun olan LDL’yi yükseltip, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi azaltır. Aynı zamanda karın bölgesinin yağlanmasına neden olur ve sağlık sorunlarına yol açar.

4. Bitkisel Yağlar

Genellikle sağlıklı gıdalarmış gibi gösterilen bitkisel yağlar aslında insan için tamamen doğa dışıdır çünkü evrim tarihinin çok çok büyük bir kesiminde bu yağları yemedik.

Bu yağlar yüksek miktarda Omega 6 yağ asitleri barındırıyor ama insanların Omega 3 ve 6 yağ asitlerini belli bir oranda alması gerekir.

Çok fazla Omega 6 alıp çok az Omega 3 almak vücut dokularına zarar verir ve bu da bir sürü sağlık sorununa neden oluyor.

Çoklu doymamış yağlar aynı zamanda oksitlenmeye de çok müsaittir.

Bitkisel yağları çok fazla tüketmek zamanla dokulara zarar verip kalp hastalarına veya kansere neden olabilir.

5. Yapay Tatlandırıcılar

Kalorisiz gıdalar da sağlığınıza zarar verebilir ve buna yapay tatlandırıcılar da dahil.

Yapay tatlandırıcı tüketiminin erken doğum ve obezite, şeker hastalığı ve metabolik sendromla bağlantısı olduğunu gösteren çalışmalar var.

Bu çalışmalar, hastalıklara neden olan şeyin yapay tatlandırıcılar olduğunu kesin ispatlamıyor ama kontrollü deneyler yapılana kadar yapay tatlandırıcılardan uzak durmanız daha iyi olur.

6. Az-Yağlı veya Light/Diet Her Şey

Abur cubur gıda şirketlerinde çalışan bazı reklamcılar ciddi anlamda yalancı ve ne yazık ki bu yüzden bir ceza görmüyorlar.

Çocuklara yönelik yapılan ve sözde sağlıklı, az yağlı veya tam buğday denilen yiyecekler bile yüksek şeker, yüksek buğday içeren işlemiş sağlıksız şeyler oluyor.

Bir şeyi satın almadan önce mutlaka içeriklerine bakın. Ve ona göre satın alın.

7. Yüksek Oranda İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar genellikle besin değeri olarak düşük olur ve önemli oranda sağlıksız içerik ve yapay kimyasallar içerirler.

Eğer gıdanın içeriğinde ne olduğunu anlamadığınız 5’ten fazla içerik varsa büyük ihtimal sizin için kötüdür.

Gerçek yiyecek “içindekiler” kısmına ihtiyaç duymaz. İçerik yiyeceğin kendisidir.

Aslında en kısa kural: Fabrikada üretildiyse, yeme!

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000