No Pain, No Gain; "Acı" mı, "Ağrı" mı?

Sayın Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun yönettiği KELEBEK – Güncel 15 Temmuz 2011 günlü “Yaşam Reçeteleri” yazısında toplumda oluşan hatalı söylemler, bir anlamda gerçek dışı efsaneler dile getirilmekte ve toplum, sağlık için spor konusunda aydınlatılmaya çalışılmaktadır. [Yazının aslı için bakınız: Osman Müftüoğlu, Beş Şehir Efsanesi, Hürriyet gazetesi, 15 Temmuz 2011]

Konusunda gerçek anlamda otorite olan Sayın Müftüoğlu’nun gözetiminde ileri sürülen bir tespitin gerçekle tam bağdaşmadığını ileri sürmenin zorluğunu bilmekle beraber, ileri yaşlarda otuz yılını sağlık için spora adamış ve hâlen tatbik eden bir kişi olarak aksi görüşümün hoşgörü ile karşılanacağımı ümit ederim.

“ACI YOKSA FAYDA YOK” deyiminin kaynağı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki stadyumlarda deneyimli antrenörler gözetiminde çalışan genç yaşlı bütün atletlerin derecelerini yükseltmek, onlara güç vermek için sık sık kullanılan motivasyon cümlesinin neticede slogan hâline dönüşmesidir.

Sloganın aslı “NO PAIN NO GAIN”dir. Tabiatı ile başka ülkede, başka lisanda oluşmuş bir sloganı kendi lisanımıza çevirirken olayın doğasını, hangi amaca yönelik oluştuğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu düşünceler ile bu sloganın asıl amacına, oluşumuna uygun olarak “AĞRI YOK İLERLEME YOK” olarak tercüme edilmiş olması gerektiğini düşünüyorum.

“Ağrı” ya da “Acı”, Ne Derseniz Deyin; O Yoksa Gelişim ve İlerleme Olmaz!

Bütün otorite antrenör ve spor doktorlarının hemfikir olduğu, yapılan derece yükseltme çalışmalarında ağrı hissedilmiş olmasının asıl olmasıdır. Ağrı hissedilmeden yapılan çalışmadan, beklenen neticeye ulaşmak olası değildir. Ancak ağrının çeşidi, başlangıç anı ve devamı sporcu tarafından dikkatle izlenmeli ve ağrı, acıya dönüşmeye başladığı anda derhal dinlemeye geçilmelidir. Dolayısı ile bu sloganın kaynağı olan ortamda acı ile spora devam etmeye kesinlikle onay verilmemektedir.

Bu husus, sağlığı için spor yapmaya başlayan olgun gençler için de aynen geçerlidir. En kolay tatbik edilebilir, her bakımdan diğer spor dallarına göre uygulama bakımından en elverişli olan yürüyüş sporunda dahi kişi sağlığı için yeterli düzeyde canlı yürüyüş temposuna ulaşmaya çalıştığı zaman ayak, bacak ve bel adalelerinde muhakkak birtakım ağrılar hissedecektir. Bunlar vücudun spor yeteneğinin gelişme işaretleridir, olumlu kabul edilmesi gerekir. Tabiatı ile kişinin hareketini etkileyecek derecede oluşan acı bu tespitimizin dışındadır. Acının başladığı noktada ısrar etmeyip dinlenmeye geçilmelidir. [Bu konuyla ilgili başka bir yazımız için: 3Y Kuralı]

Bütün sporseverlere sağlıklı sporlar ve esenlikler dileği ile,
Hayri Özmeriç
2009 Balkan Masterler Şampiyonası
80/84 yaş kategorisi 5000 M Birincisi

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000