Önkolları Neden Önemsemeliyiz?

Önkollar genelde ihmal ettiğimiz bölgelerdir. Bunun nedeni belki de vücutta omuz, göğüs, pazu gibi daha dikkat çekici kasların gölgesinde kalmasındandır.
Frank Mc Grath ve onun damarlı önkol kasları.

Önkollar, diğer kasların antrenmanında tamamlayıcı ve destekleyici kas gruplarını barındırır. Ağırlık kaldırırken ağırlığa katılır ve hareketin tamamlanmasına ve desteklenmesine yardımcı olur. Önkolların diğer vücut kaslarına göre güçsüz kalması öncelikle kaldırabildiğiniz ağırlığa dolayısıyla gelişiminize negatif bir katkı yapacaktır.

Örneğin; Sizin göğüs ve omuz gelişiminiz önkollarınızın taşıyabildiği ağırlığa bağlıdır. (Omuzlar göğüs antrenmanında önemlidir ama konumuz bu değil) Göğüs ve omuz çalışmasında ağır bir kiloyla çalışıyorsanız, önkollarınızın zorlandığını hissedersiniz. Bu zorlamaya direnç gösterdiğinizde eğer güçsüzse bilek ve kollarınız titremeye baslar ve barın kontrolünü kaybedersiniz. Sonucunda sakatlık oluşabilir. Eğer zorlanma tekrarlanan antrenmanlarınızda da devam ediyorsa önkollarınızda bir gelişim eksikliği olabilir.

Bir başka kas grubu olan pazu içinde aynı durum geçerlidir. Kol kasları iyi bir gelişim için zoru sever bu zorluk da sizi zorlayacak ağır kilolar kaldırmakla olur. Barı veya dambılı kaldırırken önkollarınız ağırlığı taşıyamıyorsa yarı yolda kalabilirsiniz. Bu durumda aşırı zorlamalarda eklem, kemik veya kaslarınızda ağrılar ve sakatlanmalar oluşabilir.

Bu şekildeki ağrı ve sakatlanmalar dinlenerek geçirilebilir. Bu çalışmalarınızdan uzak kalacağınız anlamına geldiği için gelişimi hedeflerken gelişememenize neden olur.

Bahsettiğimiz durum bütün vücut kaslarımız için geçerlidir.

Sonuç olarak; önkollarımız diğer vücut kaslarımızla birlikte dengeli bir şekilde çalışılmalı ve gelişmelidir. Eğer güçlü ve hacimli bir vücut istiyorsanız önkollarınızı es geçmeyin ve çalıştırın.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000