Anne Eli Değmiş Proteinli Makarnalar

Makarna, Lütfen!

Makarna, Lütfen! Gıda mühendisi bir annenin çok yeni kurulmuş bir markası. Bizim ilgimizi özellikle proteini artırılmış makarna çekmişti ancak bu girişimci kadının kirli gıda sektörüne getirdiği diğer tertemiz ürünleri görünce bir söyleşi yaparak size de duyurmak farz oldu. Raflarda istediği sağlıklı ve iyi ürünleri bulamayan Tuğba Bayburtluoğlu işe kereviz ve brokoli gibi alışılmadık sebzeleri yüksek oranda makarnaya eklemekle başlamış. Kadın girişimci kredisi ile kendi üretimhanesini açtıktan sonra da dostlarından gelen istekler doğrultusunda makarnalarını geliştiriyor ve sağlıklı beslenmek isteyen herkesin dikkatini çekecek diğer pratik gıdalarla da ürün gamını geliştiriyor. Bu arada, Makarna Lütfen ürünlerini marketimizde bulmanız mümkün, bu sağlıklı ürünleri es geçmemiz mümkün değildi zira…

Ürünler diyetisyen ve eczacı onaylı

Proteini artırılmış makarna yapma fikri nasıl aklınıza geldi?

Esasında benim aklıma gelmedi, bir spor hocamız rica etti. Annesi kendisine hem süt hem yumurta içeren tam buğday eriştesi yapmaktan bitap düşmüş. Bir öğrencisi benden ve yeni üretimhanemden bahsedince merak etmiş bir araya geldik. Protein oranını %20’ye çıkartabilirseniz iyi olur dedi. Ben de üretimhaneme kapanıp sütlü ve yumurtalı tam buğday makarnası üretmeyi denedim (sonunda başardım da). Özellikle yumurtada hem tat hem de üretim anlamında belirli bir oranın üzerine çıkamadığımdan, ısıya dayanıklı protein tozu ekledim makarnama. Tabi sadece benim kararımla olmadı bu, bir diyetisyen ve bir eczacıya danıştım ayrıca.

Bu ürünün dünyada emsalleri var mı yoksa ilk siz mi yaptınız, bu konuda bir bilginiz var mı?

Türkiye’de bildiğim kadarı ile yok. Sadece vitamini arttırılmış makarnalar var Türkiye’de o da genellikle çocuklara yönelik. Sanırım sporcuları düşünen ilk ben oldum. Batı dünyasında da illa ki vardır diye düşünüyorum, malum, özellikle ABD’de de gıda açısından yok yok.

Proteinli makarnanızın içinde neler var?

Bir kere makarna tam buğdaydan üretiliyor. Türkiye’de yeni yeni karşılaştığımız bir kavram bu. Buğdayın sadece kepeği değil, protein ve vitamin deposu olan ruşeym bölümü de bu makarnanın içinde var. İkinci olarak, kesinlikle su kullanmadık, sadece süt ve yumurta ile hamuru tuttuk. Son olarak protein oranını %21’e çıkarmak için süt proteini ekledik toz olarak.

Üretim sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Yumurta, makarna üretimini teknik anlamda zorlaştıran bir hammadde açıkçası. Bizim kapasitemizi düşürüyor, bazen sinir krizleri geçirebiliyoruz makinanın başında ama tabii ürün bir kere kuruyup da ambalaja girdi mi bir derdimiz kalmıyor.

Daha yüksek besin değeri ve iki katı protein

Bu makarnanın besin değeri normal makarnadan daha mı yüksek? Kıyaslamamız gerekirse neler söyleyebilirsiniz?

Yüksek proteinli makarna.

Evet, kesinlikle daha yüksek. Bir kere tam buğday olduğu için, biz hiç protein eklemesek bile zaten normal makarnalardan protein oranı olarak %2 ve lif oranı olarak da %5 daha yüksek değer sunuyor. Sadece süt ve yumurta değil, aynı zamanda protein tozu da içerdiği için ürünün protein oranı klasik makarnaları tam iki katı. Ayrıca klasik makarnalardaki sadece bitkisel proteindir. Proteini artırılmış makarnanın özellikle hem bitkisel hem hayvansal protein içermesini isteyip ona göre formüle ettim.

Sporcular için bu makarnanın avantajları neler?

Sadece proteini arttırılmış makarnamın değil, hem diğer makarnalarımın hem diğer ürünlerimin alışılagelmişten daha fazla fayda içermesini istiyorum. Bu yüzden bir makarna sadece bir makarna olmamalı bence. Sevilerek tüketilen bu gıdanın yanına hem sağlık hem de fayda açısından bir şeyler katmak gerek. Protein yükseltilmesi burada devreye giriyor ama özellikle tam buğday olması da sporcuların basit değil kompleks karbonhidrat ile beslenmesine yardımcı olacaktır.

“Ürünlerimi duyup başka şehirlerden almaya gelenler var”

Talepler ne durumda?

Açıkçası, sırf bu makarnayı almaya başka şehirlerden insanlar geliyor üretimhaneme. Demek ki bir ihtiyaç varmış. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

Nasıl geri dönüşler aldınız müşterilerinizden, neler söylüyorlar?

Tam aradığım şey diyorlar. Esasında piyasada faydası arttırılmış makarnanın dile gelmiş, somut bulmuş bir talebi yok ama insanlar görünce, ürünleri anlayınca, farkını kavrayınca “Tam aradığım şey!” diyorlar; ne aradıklarını bilmiyorlarmış ama sonunda cisme kavuşturmuşlar gibi. Mutluluk verici tabii, çünkü çok düşündüm, çok araştırdım bu ürünleri ben.

“Benim derdim, bir anne olarak kendi aradığım ürünleri üretmek”

Proteini artırılmış makarnadan başka pek çok sağlıklı ve temiz gıda üretiyorsunuz halihazırda, bunlardan da kısaca bahseder misiniz?

Teşekkür ederim iltifatınıza. Esasında benim derdim, bir anne olarak kendi aradığım ürünleri üretmek. Bir markete girdiğimde ah bunun tam buğdayı olsaydı ah bunun katkısızı olsaydı demeye devam ettikçe ve bunları raflarda bulamadıkça yeni ürünler çıkartmaya devam edeceğim inşallah. Tam buğdayları bol sebze ile birleştirdim mesela, en sevdiğim ürünlerimin başında geliyorlar.

Makarna, Lütfen!

Gıda sanayisi para kazanma derdinde olduğu için besin öğelerinin yüksek olmasına çok bakmaz, marketler de hem bunu talep etmez hem de sadece raf ömrü optimum olsun ister. Ben hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanmadan üretim yapmaya çalışıyorum. Kendi çocuğuma yedirebileceğim, hazırlaması pratik ürünler peşindeyim. Geçen köfte harçlarına taktım mesela. Gittim ekşi mayalı tam buğday ekmeği aldım, soğandı maydonozdu baharattı derken hazırladım, kurutup öğüttüm. Bir kilo kıymaya iki yumurta ve bu harcı ekleyip hem sağlıklı hem pratik köfte hazırlayabilecek artık dostlarım.

İleride sporculara yönelik başka özel çalışmalarınız da olacak mı?

Talep gelirse neden olmasın. Mesela bambaşka bir fikirle beyaz peynirli makarna ürettim, çok beğenildi. Bunu tam buğday yapmak istiyorum, ki eminim sporcu dostların da hoşuna gidecektir. Kahvaltılık hiç ürünüm yok, bol meyveli bir granola çalışmak istiyorum. Bir de artık sabahları poğaça derdi olmasın diye aklımda bir çörek karışımı var, hem peynirli hem sebzeli. Araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor bakalım 🙂

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

1
Yorumlar

avatar
5000
1 Yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yücel
Ziyaretçi
Yücel

Bir solukta okudum.Ellerinize s aglik.bu arada tam aradigim sey dedim bende..