Sağlıklı ve Uzun Yaşam İçin 20 Vitamin ve Besin

Bu aralar herkes gençlik iksirini arıyor. İnsanlar eskisinden çok daha fazla bir dikkatle sağlıklarına özen gösteriyor. Ve hepimiz biliyoruz ki bunu sağlamanın en önemli yolu hareketli bir yaşam sürmek ve beslenmemize çok dikkat etmek. Beslenme derken ihtiyacımız olan tüm makro besinleri ve aynı zamanda vitamin ve mineral gibi mikro besinleri yeterli miktarda almayı kastediyorum. Sağlığımız için çok önemli olan bir sürü vitamin, mineral ve besin var. Bunların eksik alımı ne yazık ki önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Tam aksine bunları yeterli miktarda alırsanız çok daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz 20 vitamin, mineral ve besin:

Alfa Lipoik Asit

Son yıllarda önemine dikkat çekilen besinlerden biri de alfa lipoik asit. Araştırmacılara göre alfa lipoik asit her hücreyi tek tek onarıyor ve ciltteki kolajeninin fazla hasar görmesini engelliyor. Aynı zamanda mitokondriyayı onarıyor ve bu da cilde sağlıklı, parlak bir görünüm veriyor. Mitokondriyanın hücrenin enerji birimi olduğunu düşünürsek, daha enerjik olmanızı da sağlıyor.

A Vitamini

Birkaç maddenin bileşiminden oluşan A Vitamini göz sağlığı, kemik büyümesi, hücre üretimi, hücre kuvveti gibi çok önemli konularda rol oynuyor. A vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemi için de çok önemli bir vitamin. Lenfosit adı verilen bir akyuvar çeşidi mikroplara karşı daha etkili savaşmak için A vitaminine ihtiyaç duyuyor.

A vitamini sayesinde hücrelerin güçlenmesiyle akciğer, bağırsak ve göz gibi organların çeperleri çok daha kuvvetli bir hale geliyor. Bu da vücuda pek çok bakteri ve virüsün girmesine engel olur. Eğer bu çeperler hasar görürse, hastalanmak çok daha kolaydır.

B6 Vitamini

B6 vitamini vücudunuzda pek çok fonksiyonu yerine getiriyor ve sağlığınız için kesinlikle gerekli. 100’den fazla enzim proteini metabolize etmek için ona ihtiyaç duyuyor. B6 vitamini triptofanın niyasine çevrilmesi için de gerekli. Alyuvar metabolizmasının, bağışıklık sisteminin ve merkezi sinir sisteminin daha etkili çalışmasına yardımcı oluyor. Eksikliğinin anemi hastalığıyla bağlantısı var çünkü B6 vitamini kanda oksijeni taşıyan hemoglobinin üretimi için gerekli. Kısaca B6 vitamini uzun yaşamanız için gerekli.

B12 Vitamini

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini alyuvarların yapı taşıdır ve nörolojik fonksiyonlar ve DNA sentezinde önemli rol oynar.

B12 vitamininin pek çok formu bulunur ve kobalt mineralini içerdikleri için, B12 aktivitesine sahip maddelerin hepsine birden kobalamin adı verilir. B12 vitamini bizim için gereklidir çünkü biyolojinin en temel ve çok yönlü parçalarından biridir. DNA, RNA, hormonlar, proteinler ve yağlar niyasinle beraber B12 vitamini tarafından üretilir.

Kalsiyum

Vücutta en çok bulunan mineral kalsiyum. Kaslarımızı kasmak için, kan damarlarımızın genişlemesi için ona ihtiyaç duyuyoruz. Kalsiyum aynı zamanda sinir sistemimizde sinyallerin iletilmesi ve hormonların salgılanması için gerekli. Yine de, bu fonksiyonlar vücuttaki kalsiyumun sadece %1’ini kullanıyor.

Kalsiyumun geri kalanı kemiklerimizde ve dişlerimizde, biyolojik yapımızın en sert parçalarının yapısında kullanılıyor. Kemiklerimiz bize göre hep aynıymış gibi gelebilir ama mikroskobik seviyede sürekli değişim halindedir. Kemiklerimizde eski kalsiyum alınır ve sürekli yerine yenisi konur.

Ama bu işlemin hızı sürekli değişir. Yaşlı insanlarda, özellikle de menapoz sonrası kadınlarda, kalsiyum kaybı, kalsiyum oluşumundan daha hızlı gelişir ve bu da sonunda kemik erimesine neden olur. İyi bir besin desteği bu kemik kaybını yavaşlatabilir veya hatta tersine çevirebilir.

Krom

Krom, insanların eser miktarda ihtiyaç duyduğu ama vücut içinde nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamış bir mineral. İki çeşit krom var. Birinci diyetten aldığımız iyi krom ve diğeri de endüstriyel kirlilik nedeniyle ortaya çıkan zehirli krom. Kromun vücut içinde bilinen en önemli görevi karbonhidrat, yağ ve proteinin vücutta düzenlenmesi ve depolanması görevini yerine getiren hormon olan insülinin üretimi. Şişmanlıktan korunmak için yeterli krom almak önemli.

CoQ10

Coenyzme Q10 (kısaca CoQ10) vücut içinde doğal olarak bulunan ve hücrelerin etkili çalışması için gerekli temel yapıları oluşturan bir enzim. Araştırmalar, kişi yaşlandıkça veya kanser, Parkinson hastalığı, kalp hastalığı ya da AIDS gibi kronik hstalıklara yakalanınca CoQ10 seviyesinin azaldığını gösteriyor. Bazı ilaçlar da CoQ10 seviyesini azaltabiliyor.

CoQ10 güçlü bir anti-oksidan olmasının yanı sıra kimi araştırmacılara göre kalp hastalığına, kansere ve kas erimesi gibi hastalıklara da iyi geliyor. Aynı zamanda spordan sonra toparlanmayı hızlandırıyor ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlıyor.

C Vitamini

Askorbik Asit olarak da bilinen C vitamini bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, bazılarına sonradan eklenen ve besin desteği olarak da alınabilen ve suda çözünen bir vitamin. C vitamini, cildimizi ve ligamentleri sıkı ve esnek tutan kolajen üretiminin ve vücudumuzdaki yaraların onarımını sağlayan besinlerin üretiminin önemli bir parçası. Sağlıklı ve hareketli bir yaşam isteyen kişi C vitamini seviyesini yüksek tutmalı. Sigara vücuttaki c vitaminini azalttığı için, sigara içenlerin besin desteği olarak C vitamini alması çok önemli.

DHA

DHA, beynin daha sağlıklı olmasını ve yeni nöron uçlarının yapılmasını sağlıyor. Kısaca beyninizin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Hafızanızı ve zihinsel çevikliğinizi güçlendiriyor. DHA bir Omega 3 yağ asidi.

D Vitamini

D vitamini, kalsiyumla beraber kuvvetli kemik ve dişlerin oluşmasında rol oynar. Bununla beraber alyuvar ve akyuvarların da kuvvetini ve dayanıklılığını arttırır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar D vitaminin kalp hastalıklarından korunmak, bağışıklık sistemi, zihinsel sağlık, vücut yapısının korunması gibi pek çok kritik noktada etkili olduğunu gösteriyor.

Ne yazık ki D vitaminini gıdalardan fazla alamıyoruz. Vücudumuz D vitaminini güneş ışınları cildimize değince sentezliyor ama günümüzde güneşle bağımız daha az olduğu için pek çok insan D vitamini eksikliği çekiyor.

E Vitamini

Yağda çözünen bir grup madde olan E vitamini terimi birkaç anti-oksidanı ifade etmek için kullanılır. Anti-oksidanlar vücut içinde serbest radikallerin yarattığı hasara engel olur.

Vücut yemeği enerjiye çevirdiği zaman, çözünen yemekten ortaya çıkan elektronlar vücuttaki oksijen moleküllerine yapışır ve vücuda zarar verir. E vitamini sizi bu hasardan korur. E vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemi, büyüme sırasında bazı genlerin düzenlenmesi ve kan-damar sağlığı için önemlidir.

Folat

Folat da bir başka B vitamini ama diğerlerine göre biraz farklı bir fonksiyonu var. Özellikle hücrelerin hızlı çoğaldığı ve büyüdüğü dönemlerde aktif rol oynuyor. Yeni hücrelerin büyümesine ve eskilerin onarılmasına yardımcı oluyor.

Folate DNA’nın ve RNA’nın temel parçası. Hem çocuklar, hem de yetişkinler kan hücreleri için ve aneminin engellenmesi için folata ihtiyaç duyuyor.

Ginkgo Biloba

Ginkgo, doğuda binlerce yıldır ilaç olarak kullanılıyor. Ginkgoyu besin desteği olarak alan kişiler zihinsel aktivitelerinde artış olduğunu ve hafızalarının güçlendiğini söylüyor. Ginkgo aynı zamanda kan akışını arttırıyor ve aynen anti-oksidanlar gibi serbest radikallerin hasarına karşı koruyor.

Ginseng

Doğal bir besin olan Ginseng Asya’ya özgü bir kökten elde ediliyor. Antik Çin tıbbı, Ginsengi stres azaltıcı ve afrodizyak bir madde olarak tanımlamıştı.

Bir uyarıcı olsa da bir başka etkisi de stresle başa çıkmanızı kolaylaştırması. Ginseng aynı zamanda cinsel fonksiyon bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılıyor. Cinsel aktivite ve sağlıklı cinsel yaşam kişinin yaşamını uzatıyor.

Demir

Demir, dünyada en çok bulunan elementlerden biri ve bir çok biyolojik fonksiyonumuzda önemli rol oynuyor. Vücudumuzda bulunan bir sürü enzim ve proteinin en temel parçasını oluşturuyor.

Demirin en önemli işlevlerinden biri oksijenin kan hücrelerinden hayati organlara taşınması. Aynı zamanda hücre büyümesinde de önemli rol oynuyor. Yeterli demir alamayan kişi, organlarına oksijen gitmesinde sorun yaşayacağı için kolaylıkla yorulur ve bağışıklık sistemi zayıflar. Ama diğer yandan çok yüksek dozda demir almak da kişinin zehirlenmesine neden olabilir.

K Vitamini

K vitaminine güçlü kemikler ve kan hücreleri için ihtiyaç duyuyoruz. Diğer vitamin ve minerallerle beraber sağlıklı damar sistemini koruyor.

K vitamini aynı zamanda yaraların iyileşmesinde çok önemli. Kanın pıhtılaşmasını sağlıyor. Ve bazı ülkelerde kemik erimesine karşı tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor.

Magnezyum

Magnezyumun vücut içinde birçok görevi var. Diğer mineraller gibi kemik ve dişlerin yapısında bulunuyor. Bunun yanı sıra vücut içindeki başka kimyasal reaksiyonlarda rol oynuyor. Vücut yapısının korunmasında, düzenli kalp ritminin devamında ve bağışıklık sistemi sağlığında etkisi var. Fakat yeni araştırmalar magnezyumun yüksek tansiyonun, şeker hastalığının ve hatta kalp hastalığının tedavisinde önemli rol oynayabileceğini gösteriyor.

Omega 3

Omega 3 yağ asitleri vücut içinde birden fazla yolla kullanılıyor. Kalp sağlığı ve beyin sağlığı için çok önemliler. Bazı araştırmalara göre kanserin engellenmesinde etkin rol oynuyor ama kesin bir durum yok.

Omega 3 yağ asitlerini dışarıdan almak gerekiyor ve son yıllarda yapılan araştırmalar bu yağ asitlerinin sağlık için çok çok önemli olduğunu gösteriyor. Haftada 2 kez somon balığı veya buna benzer yağlı balık yiyerek omega 3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz ama bir besin desteği almak da iyi bir çözüm olabilir.

Selenyum

Selenyum da aynen demir ve krom gibi sağlık için gerekli bir mineral. Selenyumun en önemli özelliği bir anti-oksidan olması ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunması. Selenyumun tiroid fonksiyonuna etkisi olabilir ve en iyi kaynağı Brezilya fıstığı.

Çinko

Çinko da sağlıklı bir yaşam için gerekli. Yukarıda bahsettiğim tüm mineraller gibi temel bir mineral. Vücuttaki hücreler çinko içeriyor. Bağışıklık sisteminiz hastalıklara karşı savaşmak için ona ihtiyaç duyuyor. Çinko da protein ve DNA’nın bir başka yapı taşı. İnsan sağlığı için anahtar konumunda bulunuyor.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000