Ben Kanser, Şekeri Çok Severim

Kanser şeker, kanser şeker ilişkisi, şeker kanseri besler mi, kanserliler şeker yemeli mi, şekerin kansere etkisi, şekerin zararları, kanserden korunmak, kanserle savaş, kanser tavsiyeleri, kanseri önlemek, kansere karşı tedbirler, kansere yakalanmamak için ne yapmalı, kanser yapan şeyler gibi konular hakkında olup korucuyu hekimlik, sağlıklı yaşam, sağlık ve hastalıklar konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: Cookthinker, Alex E. Proimos ve djwtwo Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

Sanayi şekeri tüketimi zararlıdır.

Şekerim, Şeker Alır Mısın?


Yazan: Ebru Tontaş

Bu konu hakkında çok yazılıp çizildi. Hatta internette, e-posta zincirlerinde dolaşan ürkütücü bilgiler var, sakın ha şeker yemeyin kansere yol açıyor diye! Öncelikle, sapla samanı birbirinden ayırmak istiyorum bu yazıda. Çünkü bu felaket çığırtkanlığı bana göre yüzde yüz ispatlı değil ama bir daha ki sefere elinizi şekere atarken sizi düşündürecek, hatta vazgeçtirecek araştırmalar, bilgiler var.

Madde 1: Meyve ve sebzelerin içinde bulunan doğal şekere, vücudumuzun dönüştürdüğü hâliyle glukoza, enerji üretmek için hücrelerimizin ihtiyacı var ve bu besinler bizim için faydalı.

Bu yazının konusu olan, sofralarımıza sinsi şekillerde giren “beyaz zehir” lakaplı sofra şekeri. Şeker kamışının rafine edilmesi sonucu elde edilmiş ve faydalı tüm vitamin, mineral ve enzimlerden arınmış bir maddedir sofra şekeri.

Şekerli lezzetlerde mümkünse sanayi şekeri kullanmayın.

Beyaz şekerin soframızda bazı kullanımları

Kek, pasta, kurabiye
çikolatalı ürünler
konsantre meyve suları
hazır ve konserve ürünler (mısır ya da glukoz şurubu içeren)

Neden daha fazla şeker tüketir olduk?

Son yüz yılda tüm dünyada şeker tüketimi büyük miktarda arttı. Yediğimiz tatlıların yanı sıra tükettiğimiz hazır ve konserve ürünlerin, paketlenmiş gıdaların, fast food’ların hemen hepsinde yüksek miktarda şeker var, çoğunlukla da mısır ya da glukoz şurubu adı altında gizli. Buna konserve meyve suları, gazozlu içecekler de dâhil. Onların içinde de ya yüklü miktarda şeker ya da tatlandırıcı, şekere benzeyen kimyasallar var. (Detaylı bilgiler için şu yazımıza bakınız: Yapay Tatlandırıcıların Zararları)

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde 1880’lerde kişi başına yıllık şeker tüketimi 2 kilo civarında iken, 1990’larda bu rakam 13 kiloya çıkmış. Şu anda yıllık 65 kiloya ulaşmış durumda. Hesabı siz yapın artık! Ülkemiz için de benzer oranda bir yükseliş söz konusudur.

Şeker ve kanser

Ne oluyor fazla şeker tüketince? Vücudumuzda birçok yıkıcı etki oluşuyor. Pankreasınız doğal bir hormon olan insulini daha fazla üretmeye başlıyor ve insulin direnciniz azalıyor. Fazla insulin hücrelerde çoğalma ve büyümeyi tetikliyor. (Detaylı bilgi için şu iki yazımıza bakınız: Çağımızın Vebası: İnsülin Direnci ve İnsülin Direncinin Nedenleri)

Peki ya başka?

Şeker tüketimi bağışıklık sisteminin direncini azalttığı gibi, vücutta iltihaplanmayı ve bunlara bağlı kronik hastalıkları artırıyor. Örneğin romatizma, artrit gibi birçok kronik hastalığı tetiklediği kanıtlanmış şeker tüketiminin. Kilo almak kolaylaşıyor, vermek zorlaşıyor. İkinci tip diyabet hastalıkları artıyor.

Kanser hücrelerinin, şekeri normal hücrelerden daha yoğun bir şekilde kullandığını biliyoruz artık. Örneğin PET Scan yapılırken vücudunuza enjekte edilen sıvı radyoaktif glukoz, yani şeker. Kanserli hücreler vücuda verilen şekeri anında emiyor ve glukoz radyoaktif olduğu için parlak çıkıyor, bu şekilde PET Scan’de kanserin nerede olduğu tespit edilebiliniyor.

Bugünkü bildiklerimizle, tıp şimdilik kesin bir dille şeker kansere yol açar diyemiyor, ancak kanser şekeri sever diyebiliyor. Ve de yukarıda bahsettiğim bilgileri, şekerin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve enflamasyonu tetiklediğini teyit ediyor.

O zaman…

Ne kadar az şeker, o kadar sağlık. Özellikle de bağışıklık sistemini güçlü tutmaları gereken kanser hastaları şekerden uzak durmalı.

Özetlersek

Doğal hâliyle, meyve ve sebzelerden aldığınız şekeri dengeli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Her öğünde tabağınızda protein, yağ, karbonhidrat hepsi beraber ve sağlıklı oranlarda olsun. Bu da araştırmalarla kanıtlanmış, eğer şeker başka maddelerle tüketilirse insulini tek başına tüketildiği şekildeki gibi arttırmıyor.

Konsantre formdaki şekere yanaşmayın, kutudaki meyve suları ve gazlı içeceklerden bahsediyorum. (Detaylı bilgi için mutlaka bakınız: Meyve Suları ve Gazlı İçeceklerin Zararları)

Tatlısız yaşayamam ille de pasta, kek yerim diyorsanız ve hâlâ gözünüz korkmamışsa en azından haftada bir, iki sefere ve küçük bir porsiyona indirgeyin.

Size az şekerli günler dilerim.

Bu yazı kanunen tescillenmiştir.

Tıp araştırmaları, sanayi şekerinin zararlarını açıkça ortaya koymuştur.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000