Erkeklerde Cinsel İlişki Sıklığının Testosteron Seviyesine Etkisi

Erkeklerde Ejekülasyon Sıklığının Testosteron Seviyesine Etkisi

Testosteron ve kas yapımı ilişkisi artık spor salonuna adımını atmış veya çok kısa fizik sağlığı eğitimi almış herkes tarafından bilinmektedir. Kısaca, testosteron kas yapımını doğrudan etkiler.

Puberta döneminden itibaren büyüme ve gelişimimizde rol alan ve androjen olarak da bilinen erkeklik hormonlarının bizim kas kütlemiz, seks alışkanlıklarımız, performansımız ve agresifliğimizle ilişkili olduğu malum. Peki, bu hormon nasıl oluyor da antrenman yaparken gelişmemizi sağlıyor?..

Geçmiş yazılarımızda anlattığımız detaylara girmeden özetleyecek olursak, sert bir antrenman kas dokularımızı yıpratır ve kas dokularında küçük travmalar oluşturur.

Vücut buna karşılık kas dokularına protein göndererek protein sentezi dediğimiz olayı gerçekleştirir. Bu durum growth faktörleri yani büyüme faktörleri dediğimiz birçok hormon tarafından modüle edilir ki, işte testosteron bu noktada önemli bir rol oynamaktadır.

Mastürbasyon ve Seksin Vücut Geliştirmeye Etkisi

Asla net cevabı verilmemiş olan, “Mastürbasyon ve/veya seks yapmanın kas gelişimine olan etkisi nedir?” sorusunun yanıtı nedir?

Birçok yazıda cinsellik düşünen erkeklerde T seviyelerinin yükselebileceği gibi net olmayan ve kesinleşmemiş yazılar mevcuttur. Google’da aradığınızda en fazla karşımıza çıkan bilimsel araştırma ise Çin’de yapılmış olan ve Journal of Zhejiang University’de yayınlanmış olan bir araştırmadır.

Bu araştırmaya göre erkek orgazm ve ejakülasyonu (boşalması) sonrasında 7 gün cinselliğe ara verildiğinde testosteron seviyeleri en üst düzeye çıkmış, hatta 7. gün %146’lara ulaştığı ölçülmüş.

Bu araştırmaya göre, bir seksten sonra tekrar seks yapılmazsa testosteron seviyesi günden güne artmakta ancak 7. günde azami noktasına ulaşıp tekrar normal seviyeye düşmektedir. (Burada önemli bir nokta var: Tamamen doğal çalışan insanlarda geçerli olan bu araştırmadaki seviyeler, dışarıdan steroid takviyesi alanlarda bambaşka bir şekilde vuku bulacaktır.)

Bunun dışında dikkate değer bir not da Çin’deki araştırmadan daha yakın bir tarihte, Psychology Today dergisinin 2010 Temmuz sayısında yayınlanmış bir makalede yer alır. Bu makalede ejakülasyonun testosteron seviyelerine hiçbir etkisi olmadığı, testosteron seviyelerinin seksüel aktivite sırasında yükseleceği ancak sonrasında tekrar düşüş göstereceği yazılmıştır.

Yine internet fenomenlerinden olan T Nation sitesinde 1978 yılında yapılmış bir araştırma ele alınmıştır. Buna göre mastürbasyon sonrası genç erkeklerde testosteron seviyelerinin yükselme eğiliminde olduğu söylenmiştir.

İnternetteki birçok spor sitesinde çeşitli makalelere dayandırılarak mantıklı gelen birkaç cevap da ilgi çekici olarak öne çıkıyor. Bu yazışmalarda, partnersiz yapılan seksin testosteron seviyelerinde düşmeye sebep olduğu gibi oldukça korkutucu bir sav ortaya atılıyor.

Academia Scientiarum Bohemoslavaca’da yayınlanmış bir makalede ejakülasyon sonrası hormon seviyenizde herhangi bir artış olmadığı, fakat testosteron kaynağı olan Androstenedione’un köken aldığı 17 Alphahydroxypergnenole’un kayda değer şekilde arttığının gözlendiği söylenmiştir.

Ne kadar seksin optimum olduğunu tartışan ve yine erkek fareler üzerinde yapılmış bir araştırmada, haftada 2-3 kez seks yapan farelerde hareket ve aktivitelerinde canlanma ve artış görülürken seks yapmayan kobayların ise daha az hareketli hale geldikleri, pasifleştikleri ve zamanla kilo aldıkları gözlenmiş.

Burada daha önce de bahsettiğim gibi doğal ve sağlıklı beslenme ve bunu destekleyen normal bir spor düzeninde haftada 2-3 kez seks yapmak testosteron seviyelerinizi maksimumda tutacakken, bu saydıklarımızın her birinin sayısını artırmanın tersine sonuçlar da doğuracağı düşünülmelidir.

Bu konudaki önemli hususlardan biri, vücudun kaybedileni yerine koyabilme kapasitesidir. Steroid (dışarıdan doping ilacı) kullananların kendi doğal testosteron üretimi durduğu için her yaptıkları seks onları geriye götürecektir. Çünkü vücut ancak bir sonraki enjeksiyonda (eğer testosterone propionate kullaniyorlarsa) ya da bir önceki enjeksiyonun yarılanma zamanına kadar (testosterone enanathate vb. uzun esterli preparat) vücut testosteron seviyelerini yüksek tutmayı başarabilecektir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5
Yorumlar

avatar
5000
3 Yorumlar
2 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Birkan
Ziyaretçi
Birkan

Mekik çeken delikanlının yanında lolipop yalayan hanım kız resmi harika uymuş konuya

sesli chat
Ziyaretçi
sesli chat

teşekkur ederim aydıtlattıgınız için

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Kas yapıcam diye sex yapmamak fikri, bence psikolojik bir soruna işaret eder gibime geliyor :))