Serious Strength Training Türkçe Çıktı!

Sizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek Türkçe bir kitap olsa nasıl olurdu? Artık var, beklenen kitap sonunda çıktı!

Bundan yaklaşık iki sene önce Spor Yayınevi’nin yöneticisi Tanju Bağırgan ile görüştüğümüzde Türkiye’de vücut geliştirme ve fitness yapanlar için nitelikli kaynak kitaplar olmadığından yakınmıştım. Bu görüşmemizden aylar sonra ise kendisiyle tekrar görüştüğümüzde bana, ünlü antrenör Tudor Bompa’nın “Serious Strength Training” isimli kitabını bizzat kendisinin çevirmeye başladığını söyledi. Bu çok heyecan verici haberden sonra neredeyse bir sene bekledim ve en sonunda dün Tanju hocadan müjdeyi aldım, kitap baskıya giriyordu ve önümüzdeki pazartesi (17 Mart 2014) raflarda yerini alacaktı!

Olimpiyat şampiyonlarının antrenörü, fahri profesör Bompa

Tudor Bompa aslında 1956 Olimpiyat Oyunları’na da katılmış bir sporcu. Kendisi hakkında detaylı bilgi için, kendisiyle yapılmış bir söyleşiyi de yakında yayımlamaya karar verdim. Oradan detaylı bilgi edinebileceksiniz.

Bompa ismini spor bilimleriyle ilgilenen herkes ezbere bilir, çünkü kendisi yalnızca bir antrenör olarak olimpiyatlarda derece yapan sporcuları hazırlamakla kalmamış, “Periyodizasyon” metodunu yaratmış ve bunu dünyaya tanıtmıştır. Şu anda ise Kanada’daki York Üniversitesi’nde “Professor Emeritus” unvanıyla ders veriyor.

Bompa’nın son kitabı en sonunda Türkçede!

Tudor Bompa, spor bilimleri konusunda pek çok kitaba imza atmış bir isim, bu kitaplardan bazıları spor bilimleri ve antrenörlük dünyasında büyük ses getirerek dünya çapında çok yüksek miktarlarda satılmıştır. İşte Bompa’nın kitaplarının listesi:

Fitness and body development exercises
Theory and Methodology of Training: The Key to Athletic Performance
Serious Strength Training (1998 baskısı)
Total Training for Young Champions
Total Hockey Conditioning : From Peewee to Pro
Periodization Training for Sports
Total Training for Coaching Team Sports
Periodization in Rugby
Periodization-5th Edition: Theory and Methodology of Training (2 yazarlı, 2005 baskısı)
Power Training for Sport: Plyometrics for Maximum Power Development
Serious Strength Training (Yenilenmiş 3. Baskı, 3 yazarlı, 2012 yılı)

nitelikli-kuvvet-antrenmani

İşte bu listedeki son kitap olan ve işini bilen her antrenörün kitaplığında yer alan Serious Strength Training’in son baskısı en sonunda Türkçede “Nitelikli Kuvvet Antrenmanı” adıyla basılıyor. Üstelik deneyimli spor adamı ve spor kitapları çevirmeni Tanju Bağırgan’ın çevirisiyle. Ancak ne yazık ki kitabın kapağı bir grafik hatasına kurban gitmiş durumda, ancak, kimin umurunda!

Zinde Türkiye ayrıcalığıyla ön siparişinizi hemen verin! Kampanya süresi sona ermiştir

Bu harika kitap önümüzdeki günlerde (17 Mart 2014’de) kitapevlerinde 45 TL etiket fiyatıyla satışa konulacak. Ancak benim talebimi geri çevirmeyen Spor Yayınevi okurlarımıza bir ayrıcalık yaparak Türkiye’de ilk ve tek Zinde Türkiye (bodytr.com) okurlarına ön sipariş hakkı tanıdı. İsteyen tüm okurlarımız kredi kartıyla ödeme yaparak kargo dâhil 40 TL’ye bu kitabın ön siparişini verecek ve kitap raflara düştüğü gün kitabı kapılarında bulacaklar. Ön siparişe özel bu fırsat kitabın baskıdan çıkıp satışa girdiği gün sona erecektir ve kampanya yalnızca ilk 500 ön sipariş için geçerlidir. Kampanya süresi dolmuştur, kitabı 45 TL’den marketimizden satın alabilirsiniz.

Bu kitap başta spor ve sağlık profesyonelleri olmak üzere tüm sporseverlerin parasını sonuna kadar hak eden bir kitaptır. Bana güvenin ve sipariş verin derim. İsteyenler kitabın İngilizce baskısının sayfalarına Amazon gibi satış sitelerinden göz atabilir. Yazıma son verirken kitabın resmî sunuş yazısını ve “İçindekiler” bölümünü sizlerle paylaşıyorum. Şimdiden iyi okumalar!

Kitap bilgileri

Adı: Nitelikli Kuvvet Antrenmanı
Orijinal adı: Serious Strength Training (3rd edition)
Boyut: 20×24 cm
Sayfa sayısı: 410
Fiyatı: 45 TL

Arka kapak yazısı: Tudor Bompa ( antrenmana biliminin dünyaca tanımış uzmanlarından) , Mauro Di Pasquale Kuvvet geliştirici beslenme konusunda bir uzman olan ) ve eski bir bodybuildingci olan Lorenzo Cornacchia güncel kullanılan, işlevi önemli ve cok etkili olan alıştırmaları bir araya getirmek düzenli bir ya bir işbirliği gerçekleştirmişlerdir.

Nitelikli kuvvet antrenmanı, uzun süreli ve yoğun bir işbirliği ile ,daha faz kas kas kütlesi, kuvveti ve tanımlamasına ulaşmak isteyenler katkı sağlamak için oluşturulmuştur. Kitapta her düzeydeki sporcunun gereksinimlerine yanıt verecek alıştırmalar, programlar ve düzenleme yaklaşımları sunulmuştur.

İçindekiler

I.KESİM : KUVVET ATRENMANININ BİLİMSEL TEMELLERİ
Bölüm 1 Antrenman uyaranlarına uyum
Bölüm 2 Antrenman dönemlemesi
Bölüm 3 Program Tasarımını çok iyi yapmak
Bölüm 4 Kas yenilenmesinin hızlandırılması

II.KESİM : KAS BÜYÜMESİ İÇİN BESLENMENİN EN ÜST DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ
Bölüm 5 Beslenme ve Metabolik Diyet
Bölüm 6 İyi ve Kötü Yağlar
Bölüm 7 Metabolik Diyet Planlaması ve Uygulaması
Bölüm 8 Ek besin destekleri (Supplement)

III.KESİM ENÜST DÜZEYDE UYARIM SAĞLAYAN ALIŞTIRMALAR
Bölüm 9 Uygun alıştırma seçimi
Bölüm 10 Alt – Vücut alıştırmaları
Bölüm 11 Üst – Vücut alıştırmaları

IV.KESİM: ANTRENMANIN ALTI EVRESİ
Bölüm 12 Anatomik Adaptasyon ( AA )
Bölüm 13 Hipertrofi ( H )
Bölüm 14 Karma Antrenman ( M )
Bölüm 15 Maksimum Kuvvet ( MxK )
Bölüm 16 Kas Tanımlama, (arınma, kesme) ( KT )
Bölüm 17 Geçiş ( T )
Ek A : Besin Etiketlerini anlama
Ek B: Alıştırmaların Anabolik Etkilerini En üst Düzeye Çıkarmak İçin Beslenme
Ek C Tekrar sayısına göre kaldırılan Maksimal Ağırlığın bulunması
Ek D: Ağırlık belirleme çizelgesi

Sözlük
Kaynaklar
Dizin
Yazarlar

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

4
Yorumlar

avatar
5000
3 Yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
saruhan
Ziyaretçi
saruhan

ne yaptım ettim bu kıtabı alamadım ?

Kemal Siren
Ziyaretçi
Kemal Siren

Kitabın orjinaline biraz önce Amazon’da bakındım. Amazon’da kitabın 8-10 sayfasını okuma imkanı var, ben de okudum ve gördüğüm kadarıyla içerik oldukça iyi. Acaba tercümenin de çok küçük bir kısmını, mesela girişten 2-3 paragraf yayınlamak mümkünmü? Malum 40TL çok az bir miktar değil, almadan önce tercüme kalitesini görmek çok iyi olurdu bence.

uğur
Ziyaretçi
uğur

süper bir haber çok sevindim ingilizce süper kaynaklar mevcut ama faydalanamıyoruz ne yazıkki vücut geliştirme konusunda böyle çevirilerin artması temennisiyle..