Sizi Öldürebilecek 10 Sözde Sağlıklı Gıda

young-woman-drinking-orange-juiceBeslenme dünyası genel olarak saçmalıklarla dolu. Her tür gıda için hiçbir delile dayanmadan çok cesur “sağlıklı” iddiaları duyabiliyorsunuz.

İşte sağlıklı sandığınız ama çok zararlı olan 11 gıda

1) Meyve Suları

Marketlerde gördüğünüz meyve suları her zaman göründüğü gibi olmaz. İçlerinde az miktarda meyve bulunur ama genel olarak şekerli su gibidirler. Ama gerçek meyve suyu bile olsa, sağlıksızdır.

Meyve suyu, meyvenin iyi olan her şeyinin ayıklanmış halidir. Geriye sadece şeker ve biraz vitamin kalır. Mesela portakal suyu, cola kadar şeker içerir. İçinde fiber yani diyet lifi olmaz. Ayrıca çiğnemediğiniz için kısa sürede çok yüksek miktarda şeker yemenize neden olur.

Çok fazla şeker yemek obezite, şeker hastalığı, kalp hastalığı,kanser ve daha çok pek hastalıkla bağlantılı. O yüzden meyve suyu yerine gerçek meyveleri tüketin.

2) Tam Buğday

Tam buğday ürünlerinin, işlenmiş olanlara göre daha sağlıklı olduğu gerçek. Mesela tam buğday ekmeği, beyaz ekmekten daha sağlıklı. Ama bu tam buğday ürünlerinin sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Mesela filtreli sigara, filtresiz olandan daha sağlıklı ama yine de sağlıklı değil.

İşlenmiş veya tam olsun, buğdaydan uzak durmak için pek çok sebep var. Mesela buğday, diyetinizdeki glutenin en önemli kaynağı ve insanların büyük bir kesiminin gluten hassasiyeti var.

Böyle bir hassassiyeti olan kişinin sindirim sisteminde, bağışıklı sistemi gluten proteinlerine saldırıyor ve bu da sindirim sistemine zarar verebiliyor ya da ağrıya, şişmeye, yorgunluğa veya başka kötü semptomlara neden olabiliyor.

Bir araştırmaya göre tam buğday küçük ve yoğun olan LDL’yi (kötü kolesterol) tam %60 oranında arrtırıyor.

3) Agave şurubu

Marketteki sağlıklı gıdalar raflarında mutlaka agaveyle tatlandırılmış “şekersiz” bir şeyler bulabilirsiniz. Agave, düşük glisemik indeksiyle şekerin sağlıklı bir alternatifi olarak tanıtıldı. Ama şekerin zararlı etkileri glisemik indeksinden çok, büyük oranda fruktozla dolu olmasından ileri geliyor.

Çok fazla fruktoz yemek, özellikle de spor yapmayan kişilerde her çeşit probleme neden olabiliyor. Fruktoz sadece karaciğerde metabolize ediliyor ve karaciğerdeki glikojen depoları doluysa, direk yağa çevriliyor. Bu da zamanla alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması hastalığına ve sonunda obezite veya şeker hastalığı gibi sonuçlara neden olan insulin veya leptin direncine yol açıyor.

Normal şekerdeki fruktoz oranı %50’yken, agavedeki fruktoz oranı %90.. Yani aslında agave şekerden bile daha kötü.

4) Spor içecekleri

Spor içecekleri yoğun çalışmadan sonra çok su ve glikojen kaybeden sporcular için tasarlanan içecekler. Bu nedenle bu içeceklerin içeriği aşağıdaki gibi:

  • Su – kayıp sıvıyı karşılamak için
  • Elektrolitler – Sodyum gşibi elektrolitleri yenilemek için
  • Şeker – sporcular çalışmadan sonra enerjiye ihtiyaç duyduğu için

Bir şişe Gatorade yaklaşık 30 gram şeker içeriyor.

Eğer çok ağır çalışma yapmıyorsanız (mesela çıkıp 90 dakikalık futbol maçı oynamak gibi), o zaman bu içeceklere ihtiyacınız yok. Sadece su içseniz daha iyi.

5) “Kalp dostu” bitkisel yağlar

Doymuş yağ korkusu dünyayı ele geçirince, her çeşit iğrenç şeylerin tüketimi arttı. Bunun en önemli örneği de soya yağı, mısır özü yağı gibi bitkisel yağlar.

Bu yağlar, bitkilerden yüksek ısı, beyazlaştırma ve toksik bir çözücü olan hekzanı da içeren çok sert yollarla elde ediliyor.

Bu yağlar yüksek miktarda Omega-6 yağ asitleri içeriyor. İnsanların evrim boyunca tükettiğinden çok daha fazla.

Bu yağlardan ufak miktarda almamız gerekiyor. Ama eğer çok fazla yersek, o zaman sorunlar başlıyor. Bu yağları çok fazla yemek kronik hastalıklara yol açabilen enflamasyona neden oluyor. Ayrıca bu yağlar yağ depolarımızda ve hücre zarlarında birikiyor. Burada da oksitlenmeye ve hasar görmeye karşı çok hassaslar. Hepsinden de kötüsü bu ürünler %4’e kadar trans yağ asidi içerebiliyor. Yalnız bütün bunlara çok sağlıklı olan zeytin yağı dahil değil.

6) Yağı azaltılmış veya alınmış gıdalar

Suçlu yağ değil arkadaşlar!

Doymuş yağlara karşı yapılan propagandaya rağmen artık bu yağların zararlı olmadığı kanıtlandı. “Yağlar zararlıdır” mesajı ilk geldiği zaman üreticiler az yağlı veya yağsız gıdalar üretmeye başladı.

Ama sorun şu ki doğal bir gıdanın içindeki yağı çıkarırsanız tadı berbat bir hale gelir.

Bu sorunu aşmak için üreticiler gıdaları kimyasallarla, yapay tatlandırıcı ve büyük oranda şekerle doldurmaya başladı.

Yani içindeki iyi şeyi çıkarıp, yerine kötü şeyi kattılar. Böylece çok sağlıklı gıdaları çok zararlı gıdalar haline çevirdiler.

7) Glutensiz abur cubur gıdalar

İnsanlar buğday, çavdar veya arpada bulunan gluten hakkında bilinçlendikçe onu içeren gıdaları yememeye çalışıyor. Sadece Amerika’da nüfusun 3’de 1’i gluteni azaltmak veya tamamen kesmek istiyor.

Gıda üreticileri bu trendi gördü ve her çeşit glutensiz “sağlıklı gıdaları” piyasaya sürmeye başladı.

Ama bu gıdalar da aslında sağlıklı filan değil. Gluten yerine patates nişastası vb gibi başka nişastaları içeriyorlar. Bunlar da çok işlenmiş, besinleri alınmış ve kan şekerini hızla yükselten nişastalar.

Ayrıca bu tür gıdalar aynı zamanda şeker ve yapay kimyasallarla da dolu.

Ama tabi bu doğal olarak glutensiz et veya sebze gibi gıdalar için geçerli değil. Eğer bir ürünün üstünde “glutensiz” yazıyorsa büyük ihtimal zararlıdır.

8) Margarin ve yalancı tereyağı

Yağ düşmanlığının bir başka yan etkisi de sözde sağlıklı tereyağı alternatifleri. Bunların en önemlisi margarin. Eskiden trans yağlarla dolu olurdu ama artık işlenmiş bitkisel yağları içeriyor.

Tereyağı tüketimi azalırken, margarin tüketimi artmaya başladı. Sorun şu ki tereyağı sağlıklı, oysa margarin DEĞİL.

Otla beslenen hayvanların sütünden elde edilen tereyağı sağlığa çok faydalı olan bütrat yağı ve K2 vitami için muhteşem bir kaynak.

Margarin ise zararlı içerikler içeren, sağlığınızı bozabilecek işlenmiş bir gıda.

Bir araştırmada, tereyağı yerine margarin yemenin kalp krizinin neden olduğu ölümleri çok büyük oranda arttırdığı görüldü. Bu da yanlış bilimin size nasıl zarar verebileceğini gösteriyor.

9) Enerji barları

Enerji barları da aynen spor içecekleri gibi. Bir sürü insanın onlara ihtiyacı yok.

Eğer protein tüketiminizi üst seviyede tutmaya çalışan ve 2-3 saatte bir bir şeyler yemesi gereken seçkin bir sporcuysanız bu barlar sizin için iyi olabilir.

Ama insanların büyük bir kısmının bunları yemesi için hiçbir neden yok ve gerçek gıdalardan alamayacağınız hiçbir şeyi içermiyorlar.

Enerji barları ve protein barları genel olarak çok işlenmiş ürünler. Çikolatalara göre daha fazla protein içerseler de yine de şeker, beyaz un, yapay tatlandırıcı gibi aynı zararlı maddeleri içeriyorlar.

Tabi ki bazı markalar diğerilerine göre daha sağlıklı ama eğer kötü olanları tüketmek istemiyorsanız İçindekiler etiketini dikkatli okuyun.

Eğer karnınız açsa ve evden uzaktaysanız, bu tür barlar hamburger veya cola gibi fast-food ürünlerinden daha sağlıklı ama yine de paranızı gerçek gıdalara harcamanız daha iyi olur.

10) Kahvaltı Gevrekleri

Yüksek oranda işlenmiş kahvaltı gevrekleri hiçbir şekilde sağlıklı değil. Aslında yiyebileceğiniz en kötü gıdalar arasındalar. İşlenmiş karbonhidrat ve şekerle dolular.

Üreticiler bu ürünleri sentetik ve kaliteiz vitaminlerle doldurup, içine az miktarda tam buğday atıyor ve sonra “sağlıklı” diye pazarlıyorlar.

Etikete bakıp aldanmayın. Düşük yağlı, yağsız, tam buğday vs. Sadece ürünün içindekiler kısmını inceleyin ve şekerle dolu olduğunu göreceksiniz.

Güne yüksek şekerli böyle bir gıdayla başlamak daha sonra kan şekerinizin çok düşmesine ve sonrasında karnınızın daha çok acıkmasına neden olur.

Şunu unutmayın ki bir gıdanın paketinin üzerinde “sağlıklı” yazıyorsa, büyük ihtimal sağlıklı değildir.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000