Supplement Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness sektöründe her geçen gün adını daha fazla duyduğumuz bir kelime var: Supplement (ek besin, gıda takviyesi). Dünyada gittikçe büyüyen bir pazar haline geline supplement sektörü, her ne kadar yurt dışındaki kadar olmasa da ülkemizde de gittikçe büyüyor. Gittikçe yayılan bu alanda -özellikle de kulaktan dolma bilgilerle- neyi, niçin ve nereden aldığınızın da önemi büyük. İşte, supplement satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar…

1) Kullanım amacınızı ve hedefinizi belirleyin

Supplement satın almaya karar vermeden önce kendinize sormanız gereken ilk soru “neden ve hangi amaçla” supplement alacağınız olmalıdır. Bu sorunun cevabı kas kütlesini arttırmak, hacim kazanmak, kilo almak, kilo vermek ya da dayanıklılık ve kuvvet kazanmak vs. olabilir. Herkesin ihtiyacı ve hedefi farklıdır. Bu yüzden hedefinize yardım edecek türden bir ürün tercih etmelisiniz. Sorunuzu rasyonel bir şekilde yanıtlayabilirseniz belki de sizin hiçbir supplement kullanmaya ihtiyacınız olmadığı gerçeğini de keşfedebilirsiniz.

2) Bütçenizi net olarak belirleyin

En pahalı ürün her zaman en iyisi değildir. Kendi fitness seviyenize, hedefinize ve bütçenize göre en uygun ürün sizin için en iyisidir. Örneğin; profesyonel ya da aktif bir sporcu olmayıp spora başlayalı birkaç ay olmuş birinin 200-250 TL verip en son teknoloji bir izole whey almasına gerek yoktur. Ülkemizde zaten bu tip ürünlerin fiyatı bu kadar yüksekken paranızı çöpe atmayın ve kendinize net bit bütçe belirleyip ona göre hareket edin.

3) Servis maliyetini hesaplayın

Aynı kategoriden birkaç ürün belirlediniz ve sadece birini satın almak istiyorsunuz. Acaba hangisi? Fiyat olarak göz önünde tutmanız gereken şey kesinlikle ürünün servis maliyeti olmalı. O yüzden ürünün toplam miktarını servis miktarına bölerek servis sayısını ve porsiyon başına ne kadar ödediğinizi bilerek hareket edin. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, servis maliyetinin ürünün önerilen servisine has olduğudur. Bu da demek oluyor ki, ürünün önce içeriğine, sonra da servis başına ne kadar o içerikten düştüğüne bakmalısınız. Örneğin bir protein tozunda, servis maliyeti 3 lira olan ancak 28 gr net protein içeren bir ürün, servis maliyeti 2 lira olan ancak servis başına 12 gr protein içeren bir üründen daha pahalı değil, daha ucuzdur. Bu konuda size yardımcı olmak için marketimizdeki her üründe bunu gösteren açık tablolar mevcut.

4) Son kullanma tarihine bakın

Sadece supplementler için geçerli bir durum olmamakla birlikte satın aldığınız her türlü gıda maddesinin son kullanma tarihine mutlaka bakın. Hem sağlığınız için riskli olabilir hem de paranızın boşa gitmesine neden olabilir. Örneğin; son kullanma tarihine bir ay kalmış bir protein tozunu satın alıp kullanmaya başladıktan sonra bunu fark edip, bitiremezseniz aklınızda mutlaka bir soru işareti kalacaktır. Bu yüzden satın almadan önce son kullanma tarihine bakmakta fayda var.

5) Doğru yerden alışveriş yapın

Supplement satın almak için tercih edebileceğiniz birkaç yol var. İnternetten alışveriş yapmak, varsa spor salonunuzda antrenörünüzden satın almak ya da bulunduğunuz yerdeki bir dükkândan satın almak. Bunlardan en yaygın olanı internetten alışveriştir. Çünkü en kolay şekilde, en çok çeşidi internette bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, seçtiğiniz internet sitesinin güvenilir olması ve %100 orijinal ürünler satmasıdır.

Bir diğer yol, spor salonunuzdaki antrenörünüzden temin etmektir. Tabii burada antrenörünüzün bilgisine güveniyorsanız tercih sizin. Spor salonunda internete göre çok fazla çeşit olmayacaktır ve fiyatlar bir miktar daha fazla olabilir. Bazı durumlarda ise çeşitli gerekçelerle size indirim yapılarak ürünler piyasa fiyatının altından verilebilir, böyle bir fırsatınız varsa bunu değerlendirin. Ancak sebepsiz yere çok büyük bir indirim yapılıyorsa bu normal değildir ve şüphelenmeniz gerekir.

Üçüncü yol da bulunduğunuz yerdeki bir dükkândan satın almak. Burada da karşınızdaki kişi sizi ürün hakkında bilgilendirmekten çok ürünü satmaya ve pazarlamaya çalışacağı için size doğru olanı sunmayabilir. Hatta orijinal olmayan bir ürünü piyasaya göre ucuz ve elden satıp sizi yanıltabilir. Ülkemizde hâlen böyle sahtecilik olayları yaşanıyor. Onun için yine en önemli önceliğiniz güvenilirlik olmalı.

Bizim önerimiz internetteki güvenilir sitelerden supplement satın almanız yönünde olacaktır. Günümüzde internetten alışveriş çok kolay, hızlı ve genelde kargo ücreti de pek yok.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000