Tarçının Faydaları

Tarçın inanılmaz lezzetli bir baharat. Tarçının faydaları binlerce yıldır biliniyor ve tıbbi özellikleri yüzünden binlerce yıldır kullanılıyor. Ve modern bilim de insanların çağlardır bildiği şeyin doğruluğunu onaylıyor.

İşte tarçının bilimsel araştırmalarla destekenen 10 faydası:

1) Tarçın güçlü tıbbi özellikleri olan bir madde açısından çok zengin

Tarçın, “cinnamomum” adı verilen bir ağacın iç kabuğundan elde edilen bir baharat. Antik Mısır’a kadar tarih boyunca kullanıldı. Tarih boyunca zor bulunan ve genellikle krallara layik olarak görülen bir baharattı.

Ama günümüzde tarçın ucuz ve her markette bulunuyor. Tarçının iki çeşidi var (1):

  • Seylan Tarçını: Gerçek tarçın olarak da bilinir.
  • Çin Tarçını: Cassia tarçını olarak da adı geçen ve günümüzde en sık bulunan tarçındır.

Tarçın, cinnamomum ağacının dalları kesilerek elde edilir. İç kabuk daha sonra çıkartılır ve odunlu kısmı temizlenir.

Kuruduktan sonra tarçın çubuğu adı verilen rulolara döner.Bu çubuklar öğütülüp tarçın tozu elde edilir.

Tarçın aşağıdaki gibidir:

tarcin-ve-tarcin-tozu

Tarçının kendine öz kokusu ve tadı, cinnamaldehyde adı verilen bir madde açısından oldukça zengin olan yağlı bölümünden kaynaklanır (2).

Tarçının sağlığa ve metabolizmaya olan güçlü etkilerinin büyük bir bölümünden de bu madde sorumludur.

2) Tarçın antioksidanlarla dolu

Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin zararından korur. Tarçın, polifenoller gibi güçlü antioksidanlarla doludur ve antioksidan içeren yiyeceklerin en önemlilerinden biridir (3, 4, 5).

26 çeşit baharatın antioksidan aktivitesini kıyaslayan bir araştırmada, tarçın, sarımsak gibi süpergıdaları bile geride bırarak açık ara birinci olmuştu (6).

Aslında, tarçın öylesine güçlü bir antioksidandır ki doğal bir gıda koruyucu olarak kullanılabilir (7).

3) Tarçının anti-inflamasyon özelliği var

Vücut içinde inflamasyon oldukça önemli çünkü vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasında ve doku hasarının onarılmasında yardımcı oluyor.

Ama inflamasyon kronik hale geldiği zaman ve vücudun kendi dokularına yöneldiği zaman önemli bir problem haline geliyor.

Tarçın bu noktada çok kullanışlı olabilir çünkü bazı araştırmalar tarçında bulunan antioksidanların çok önemli anti-inflamasyon özelliği olduğunu gösteriyor (3).

4) Tarçın kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Tarçının daha düşük kalp hastalığı riskiyle bağlantısı var. Kalp hastalığı dünyada en çok ölüme sebebiyet veren hastalık. Tarçının kalbe faydaları bununla bitmiyor.

TİP 2 şeker hastalığı olan kişiler, günde 1 gram tarçın yiyerek kan şekerine oldukça önemli fayda sağlayabilirler.

Tarçın kolesterolü düşürür mü diye merak ediyorsanız, evet, tarçın, toplam kolesterolü, LDL kolesterolü ve trigliseritleri azaltırken, HDL seviyesi aynı kalır (8).

Yeni yapılan, büyük bir inceleme araştırmasına göre günde sadece 120 miligramlık bir doz bu etkileri sağlıyor. Aynı araştırmada tarçının HDL’yi de yükselttiği görüldü (9).

Hayvanlar arasında yapılan araştırmada tarçının tansiyona etkisi araştırıldı ve tarçının tansiyonu düşürdüğü gösterildi (3).

Bütün bunların hepsini ele aldığınızda tarçın kalp hastalığı riskini önemli oranda azaltır.

5) Tarçın insulin hassasiyetini arttırır

Insulin metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenleyen en önemli hormonlardan biri. Aynı zamanda kan şekerinin kandan hücrelere taşınması için gerekli. Ama kan şekeri yüksek kalınca vücut sürekli insulin salgılıyor ve uzun zaman boyunca insulin yüksek kalınca hücreler insuline karşı direnç kazanıyor.

kahve-icen-kiz

Bu durum şişmanlığa ve daha da uzun sürerse metabolik sendrom ve şeker hastalığına neden oluyor.

Ama ne var ki, insulin direnci ve tarçın arasında önemli bir olumlu bağlantı var. Tarçın insulin direncini önemli oranda düşürebiliyor (10, 11). İnsulinin işini yapmasında yardımcı olması nedeniyle, kan şekeriniz de düşmüş oluyor. İnsulin direnci için tarçın tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

6) Tarçın kan şekeri seviyesi düşürür ve güçlü bir anti-diyabetik etkisi var

Tarçının, kan şekerini düşürücü özelliği iyi bilinir. İnsulin direncini azaltması dışında, tarçın kan şekerini başka mekanizmalarla da azaltır. Peki tarçın şekeri nasıl düşürür?

Birincisi, tarçın yemekten sonra kana giden glikozu azaltır. Bunu çeşitli sindirim enzimlerini etkileyerek ve böylece karbonhidratların emilimini yavaşlatarak yapar (12, 13).

İkincisi de, tarçının içinde bulunan bir madde insulini taklit ederek hücreleri etkiler (14, 15). Bu da hücrelerin glikoz alımını önemli oranda etkiler ama kendisi insulinden çok daha yavaştır.

Bir diğer soru da tarçın şekeri ne kadar düşürür? Birden çok araştırma tarçının anti-diyabetik etkilerini onaylıyor ve kan şekerini %10-29 kadar düşürebileceğini gösteriyor (16, 17, 18). Tarçının şeker hastalığına faydaları çok fazla.

Etkili doz günde 1-6 gram kadar ve bu da yarım-2 çay kaşığına denk geliyor. Tarçının şeker hastalığında kullanımı çok kolay. Sadece yemeklerinize katabilirsiniz. Tarçının şeker hastalığına etkisini bilim kesinlikle onaylıyor.

Tarçın şekeri düşürür mü veya tarçın şeker hastalığına iyi gelir mi diye merak ediyorsanız artık biliyorsunuz.

7) Tarçının nörodejeneratif  hastalıklarına karşı olumlu etkisi var.

Nörodejeneratif hastalıklar beyin hücrelerinin zamanla yapısının veya fonksiyonunun kaybolmasıyla tanımlanan hastalıklar.

Alzheimer ve Parkinson hastalıkları en sık görülen nörodejeneratif hastalıklar.

Tarçında bulunan iki madde, Alzheimer hastalığının en önemli işareti olan ve  tau adı verilen bir proteinin beyinde birikmesini engelliyor (19, 20, 21). Bu birikim Alzheimer başlangıcı olarak görülür. Alzheimere iyi gelen yiyecekler arasında kesinlikle tarçını sayabiliriz.

Parkinson hastalığına yakalanmış hayvanlarda yapılan araştırmalarda tarçının nöronları koruduğu, nöronlar arasındaki iletişimi normalleştirdiği ve motor fonksiyonları arttırdığı görüldü (22).

Ama insanlardaki etkilerinden kesin emin olabilmek için daha çok araştırmaya ihtiyaç var.

8) Tarçın kansere karşı koruyabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüzce çoğaldığı çok ciddi bir hastalık. Tarçının kanserin engellenmesinde ve tedavisindeki etkisi çok geniş bir şekilde araştırıldı.

Genel olarak deliller test tüpleriyle veya hayvan araştırmalarıyla kısıtlı ama bu araştırmalar tarçın ekstresinin kansere karşı koruyucu etkisi olabileceğini gösteriyor (23, 24, 25, 26, 27).

masa-ustunde-tarcin

Tarçın kanser hücrelerinin büyümesini ve tümör içinde kan damarların oluşmasını yavaşlatıyor ve kanser hücrelerine karşı toksik etki gösterip ölmelerini sağlıyor.

Kolon kanseri olan hayvanlarda yapılan araştırma tarçının kolondaki enzimlerin temizlenmesini sağlayarak, daha fazla kanser büyümesine engel olduğu görüldü (28).

Bu bulgu, test tüpü deneylerinde de onaylandı ve tarçının insan kolon hücrelerinde de koruyucu etkisi olduğu ispatlandı (29).

Tarçının sağlıklı insanlardaki etkisinin tam olarak anlaşılması için randomize kontrollü araştırmaların yapılması gerekiyor.

Ama kanserden korunmak için alınabilecek önlemler arasında her gün tarçın tüketmek de var.

9) Tarçın bakteriyel enfeksiyonlara ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu

Tarçının içindeki aktif madde cinnamaldehyde çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyucu etkiye sahip.

Tarçın yağının mantardan kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olduu birkaç araştırmayla gösterildi. Aynı zamanda Listerya ve Salmonella gibi bazı bakterilerin büyümesini de engelleyebiliyor (30, 31).

Tarçının anti-mikrobiyal etkisi diş çürümesine karşı da etkili olabilir (32, 33, 34).

10) Tarçın, AIDS virüsüne karşı vücuda destek olabilir

HIV zamanla bağışıklık sistemini zayıflatıp sonunda AIDS hastalığına neden olan bir çeşit virüs.

Cassia yani Çin tarçınından elde edilen tarçın ekstresinin HIV-1 virüsüne karşı etkili olduğu düşünülüyor (35, 36).

HIV-1, bu virüsün en yaygın görülen çeşidi.

HIV virüsü bulaşmış hücreler üzerinde yapılan bir labaratuar araştırmasında tarçının en etkili tedavi gösteren bitki olduğu görüldü (37).

Ama bu etkinin kesin onaylanması için insanlar üzerinde de araştırılması gerekiyor.

Seylan Tarçını kullanmak daha iyi

Bütün tarçınlar aynı değil. Çin tarçını coumarin adı verilen bir maddeyi çok fazla içeriyor ve yüksek dozlarda zarar verdiğine inanılıyor.

Bütün tarçınların sağlığa faydası var ama Çin tarçını çok yüksek dozda alınırsa bazı sorunlara yol açabilir.

Seylan tarçını bu noktada Çin tarçınına göre çok daha iyi çünkü çok daha az coumarin içeriyor (38).

Ama ne yazık ki marketlerde bulunan tarçınları çoğu ucuz olan Çin tarçını.

O yüzden seylan tarçınını bulabileceğiniz yerleri araştırın ve oradan satın almaya çalışın. Ya da bir tarçın ekstresi satın alıp kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

En sonunda diyebiliriz ki tarçın gezegenimizdei en sağlıklı ve en lezzetli baharatlardan biri.

Kan şekerini düşürüyor, kalp hastalığı riskini azaltıyor ve sağlığa başka çok önemli faydaları var.

Sadece Seylan tarçını kullanmaya çalışın ve onu bulamıyorsanız günde 2 çay kaşığından daha fazla yemeyin. Yani tarçın günde ne kadar yenmeli sorusunun cevabı tarçının tipinde saklı. Daha önce söylediğim gibi kaliteli bir tarçın ekstresi de kullanabilirsiniz.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000