Ya Antrenman, Ya Hiç!

Saat tam tamına 21:30. Şu an nefes nefese bilgisayarın başına oturdum. Nefes nefeseyim çünkü 4 gün önce evde antrenmanlarıma başladım ve bugün sırt antrenmanım vardı, yeni bitti. Aslında, sırt+omuz tasarlamıştım ama omuz çalışmak için hiç halim kalmadı. Çok gerilemişim. Bu gece ise uyumaya niyetim yok çünkü sabah hastaneye staja gideceğim ve sonrasında da Ankara’daki en iyi uzman diş hekimlerinden biri olan Mehmet Oğuzcan’a çenemi zorlayan yirmi yaş dişim için muayene olacağım. Sabah gün ağardıktan hemen sonra ise bir koşu antrenmanım var, antrenmandan sonra duş alıp hastaneye stajıma gideceğim. Biliyorum, bu berbat; siz de şunu bilin: Antrenmansızlık ise hepsinden berbattır, ve, bu sözüme güvenin…

Bulunduğum yere en yakın spor salonu 1 saatlik mesafede, o da güzergahdaki araçları yakalamakta şanslıysam. Hiçbir ek sporcu besini (supplement) kullanmıyorum ama bir multivitamin siparişim var ve ayrıca sattığımız markanın ürünlerine başlamayı tasarlıyorum. Yeme düzenim berbat, uyku düzenim berbat. Hayatım boyunca tek bir doz bile steroid kullanmadım. Ancak bildiğim, çok iyi bildiğim bir şey var: Nasıl verimli antrenman yapılır.

Daha kötü dönemlerim oldu, çok daha kötü. Hiç antrenman yapmadığım, günde yaklaşık 2 paket sigara içtiğim, uyku düzenimin rezalet olduğu, doğru düzgün beslenmediğim dönemlerim oldu ve burada yazamayacağım daha kötü süreçler de yaşadım. Tüm bu süreçlerden “antrenman sıçramalarıyla” çıkabilmiştim, çok uzun sürdüremedimse de, bunu başarmıştım.

Biliyorum, biz Zinde Türkiye olarak size sürekli kılı kırk yararak, spor sürecinizden azami faydayı nasıl alacağınızı anlatıyoruz. Uyku düzenini, beslenmeyi, ek besin kullanımını kapsayan o kadar çok kural ve önerimiz var ki, biliyorum, hepsini biliyorum çünkü ben yayınladım.

Bildiğim bir şey daha var: Antrenman yoksa, ne yaparsanız yapın anlamsızdır. İyi antrenmanlar çıkaramıyorsanız mükemmel bir düzeniniz, harika ek besinleriniz olsa ve uzay üssünde bile antrenman yapsanız alacağınız yol fazla olmayacaktır. Ve bildiğim bir şey daha var, berbat bir yaşamınız olabilir, bunu düzeltemiyor olabilirsiniz, fosur fosur zehir içip ciğerlerinize katran tükürüyor da olabilirsiniz ve daha başka berbat alışkanlıklarınız da olabilir. Ama emin olun, böyle dönemlerde bile yaptığınız antrenmanlardan, eğer iyi yaparsanız, verim alırsınız.

Vücudunuzu geliştirmek, sağlığınızı iyileştirmek ve görünüşünüzü güzelleştirmek için yapacağınız ilk ve en önemli şey iyi antrenmandır. Bu varsa, çok şey yapıyorsunuz demektir; bu yoksa, boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

Kendi adıma, olumsuzluklarımı gidermeye, uykuyu, beslenmeyi falan düzeltmeye çalışacağım ama bunları düzeltmeyi beklemeden antrenmanlara başladım, hep yaptığım, ve her seferinde iyi sonuçlar aldığım gibi…

Sizin adınıza, hâlâ antrenman yapmıyorsanız çok şey kaçırdığınızın farkında olmanızı isterim. Önce, ilk ve en önemli olarak “antrenman” yapın, iyi yapın.

Supplement satıcılarının reklamlarına, yaptıkları yayınlardaki göz boyamasına aldanmayın. Hiçbir şeyiniz olmasa bile bedeniniz ve yapabileceğiniz verimli antrenmanlarınız var. Vücudu geliştirmek için ilk ve en önemli unsur, son yıllarda pompalandığı gibi bir sürü züppelik, zibidilik ve ek besin manyaklığı değildir, antrenmandır. Bu gerçeği örten neresiyse, oraya güvenmeyin.

Fitness kararlılıktır, antrenmanda kararılık en başta olmak üzere.

İlk kitabımı hazırlamaya devam ediyorum, lansmanda çelik gibi görünmem lazım ve pek iyi gitmeyen hayatımın iyileşmesini bekleyemem, buna vakit yok, ama antrenmanlara vaktim var. Sonucu hepinize göstereceğim. Ama, benim göstermemi beklemeyin ve sözüme inanın: Ya antrenman, ya hiç! Durmayın. Durmayın, çünkü antrenman yapmaya sağlığı elvermeyen ya da yapmayacak kadar tembel olan milyonlarca insan var. Durmayın, çünkü yapabilirsiniz. Elinizdeki bu fırsatın kıymetini bilin, antrenman yapın.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

7
Yorumlar

avatar
5000
4 Yorumlar
3 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
SemaErtaş
Ziyaretçi
SemaErtaş

Gerçekten harika, harikulade bir yazı olmuş 🙂
Seni elimden geldiğince takip ediyorum İlşad ama bu yazını bambaşka buldum çok içten ve gerçekten samimi gerçekçi..

kadir
Ziyaretçi
kadir

ilşad reis  dediklerin çok dogru ama kendimden örnek vereyim müsadenle 5yıldır bu sporun içindeyim suplement harici tek bir steroid dahi kullanmadım bunun içinde gayet mutlu ve memnunum mesela bugün antrenmanım var ben tam bilmiyorum ama 82-83kg ortalamasındayım şu sıralar kilo başına 2gr protein hesabından en kötü benim 160gram protein almam lazım ki gelişebileyim buda 803tl asgari ücretin oldugu bir ülkede imkansız gibi bir şey ki ben saglam agırlık antrenmanları çıkarıyorum seninde dedigin gibi ölesiye kadar öyle söyleyim 🙂 ee  ben bu 160gram proteini saglayamazsam gelişemem ki platodayım gitmiyor artık gücümde yerinde sayıyor yiyecek sıkıntısına oranla ki ben yiyici bi insanda… Devamını Oku »

selin
Ziyaretçi
selin

Bence antrenman ve beslenme de aynı derecede önemli. iyi antrenman çıkarmak için depoyu iyi ve kaliteli doldurmak gerek. kendimden biliyorum o gun iyi beslenemediysem bu antrenmanlara kötü bir şekilde yansıyor. iyi antrenman çıkarmanın şartı iyi beslenme. 
saygılarımla

burak
Ziyaretçi
burak

yazı için çok teşekkür ederim , print edip sakliycağım.