Yağ Yakımını En Kısa Sürede Maksimuma Çıkarın

Yağ Yakımını En Kısa Sürede Maksimuma Çıkartın

Gelen sorular arasında en sık rastladığım konu, “En kısa sürede nasıl zayıflarım?” sorusudur. Eğer sizde bu konuda problem yaşıyorsanız, kısa sürede hızla yol kat etmenizi sağlayabilecek, önemli birkaç konuyu ele almaya çalışacağım.

Eğer zayıflamak istiyorsanız, ya aldığınızdan fazla kalori yakacaksınız ya da yakabileceğinizden daha az kalori alacaksınız. Öncelikle hızlı hızlı kalori yakmaktan ve antrenman esnasında yağ yakımını başlatmaktan ve maksimum seviyede tutmaktan bahsedelim.

Herkes spor yapar, ama herkes spor esnasında yağ yakımını yeterli seviyede sağlayamaz. Spor esnasında yağ yakımını başlatabilmenin ve maksimum derecede sağlamanın ilk kuralı, iyi bir ısınmadır.

Yağ yakımınızı doğru uygulamalarla artırabilirsiniz.

Eğer siz ısınmayı pas geçenlerdenseniz, yağ yakımı başlangıcını ısınma süreniz kadar geriye itersiniz. Bunun sebebi basittir, ısınma esnasında yapacağınız 7-8 dk’lık hafif tempo koşu ve sonrasındaki 2-3 dakikalık basit germe egzersizleri nabız hızınızı yağ yakımı başlatmanıza yetecek kadar yükseltir ve vücut bu ikazla, yağ asitlerini parçalamaya başlar.

Bu 10 dk’lık kısa ısınma, sizin antrenman veriminizi arttıracağı gibi, yağ yakımını başlatmanızı ve antrenman esnasında kolaylıkla devam ettirmenizi sağlar.

Antrenman esnasında yağ yakımını maksimum seviyede tutmanın diğer altın kuralı ise, antrenman boyunca nabzınızın gereken yağ yakımı aralığında kalmasıdır.

Bu durum kolay zayıflamanız için önemlidir. Eğer siz klasik bir antrenman sistemi uyguluyorsanız, nabzınızı bu aralıkta tutma ihtimaliniz çok düşüktür. Büyük ihtimalle ağırlık çalışmasından sonra uzun kardiyolar ile boğuşuyorsunuzdur.

Peki, antrenman esnasında nabzımızı nasıl bu aralık da tutabiliriz. Eski yöntemleri terk ederek daha yenilikçi antrenman sistemlerini uygulamak sizin için bu seviyeyi maksimumda tutacaktır.

Ağırlık çalışması ve kardiyo beraber olsun

Bir kadın veya bir erkek için amaç ince görünümlü ve fit bir fizik ise, fitness ve vücut geliştirme salonların da yaptığınız 10×4 setler sizin amacınız için çok uzun süre uğraşmanıza sebep olacaktır. Genellikle bu durum, ya pes etmekle sonuçlanır ya da sonu gelmeyen besin takviyeleri kullanımı ile. Bu tip çalışmalarda temel hata, yağ yakımı için gereken nabız seviyesini bir türlü gerekli aralıkta tutamamaktır. Evet, ağırlık çalışmak kalori harcatır, ama sizin isteğiniz için yeterli değildir. Siz fit bir fizik istiyorsunuz, şampiyon bir vücut geliştirmecinin sistemine gerek yok.

Her gün kardiyo yaparak yağ yakımını üst seviyede tutabileceğiniz doğrudur. Fakat bu uzun kardiyolar sonucunda, bir de kaslarınızın şekilli görünmesi için ağırlık çalışmalısınız. Eğer ağırlık çalışmaları yapmaz ve sadece kardiyo ile kilo kaybını hedeflerseniz, çelimsiz ve şekilsiz bir fiziğe kavuşursunuz. Vücudun düzgün kompozisyonda görünmesi ve bel çevresinin yağsız ince bir yapıya ulaşması için ağırlık çalışmaları gereklidir. Ağırlık çalışmalarının kalori yakımına faydası tartışılmazdır, ama bana kalırsa yeterli değildir.

Peki, ağırlık çalışması esnasında kardiyo yapılabilir mi? Evet, yapılabilir. Doğru egzersiz kombinasyonu ve doğru dinlenme süreleri ile ağırlık çalışmalarını yüksek kardiyo çalışmalarına çevirebilirsiniz. İki iş bir arada tamamlanmış olur. Tekrar hatırlatalım, siz bir yarışmaya hazırlanmıyorsunuz, sizin amacınız, sıkı bir karın bölgesi, kaslı ve fit bir fizik. Bu antrenman stili sizin, hem antrenman süresinden kazanmanızı, hem de amacınıza ulaşmanız için geçecek zamanı kısaltmanızı sağlar. Bu tip antrenmanlarda, nabız hızınızı istediğiniz kadar yüksek tutabilirsiniz, bu tamamen antrenmanın kombinasyonuna kalmış bir durumdur ve de sizin antrenman performansınıza.

Yağ yakımını daha doğru beslenerek artırabilirsiniz.

Haftada 3 defa bile yeterli

Bu tip sistemler, erkeklere uygun olduğu gibi, kadınlara da çok uygundur. Bir sürü işlerinin arasına egzersiz yapmayı sıkıştıramayan kadınlar, haftada 3 defa 40-50 dk. ayırarak istediklere sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirler. Çünkü tekdüze ve düşük tempolu değil, yoğunlaştırılmış bir sistemdir bu.

Zayıflama ve yağ yakımı konularında size yardım edebilecek en büyük silah ise, beslenme düzenidir. “Beslenme düzeni” kelime grubunu duyar duymaz “öfff” dediğinizi biliyorum, ama sabırla okumaya devam ediniz.

Sanırım bu güne kadar yüzlerce değişik diyet ismi duydum, hepsi bir şeyleri kısıtlayarak, hayatı zindana çevirerek zayıflatmayı amaçlar. Bu mantık tamamen yanlış olmakla birlikte, kalıcı sonuçlara ulaşmadan, çok fazla uygulayıcı pes eder, ulaşanlar ise, ilk fırsatta kaybettikleri kiloyu geri alırlar. Hoş geldin “çatlaklar”, hoş geldin “gitmeyen göbekler”. Yaptığınız iş ve egzersize göre, kilonuzu korumak, kilo almak, kilo vermek için günlük alacağınız kalori miktarı bellidir. Her insan için girdilere göre değişken olmakla birlikte, genel bazı kanılar vardır, bu konulara girerek sizi dertlendirmek istemiyorum.

Bilgilendikçe davranışlarınız kendiliğinden değişecek

Daha düşük kalori ile beslenebilmenin ve bunun hayat boyu devam edebilmesinin tek yolu, bilgiye sahip olmaktır. Eğer siz hayatınızda bir kere bile 20 dk. boyunca besinlerin kalori, yağ değerleri incelerseniz, beyniniz otomatik olarak kaydettiği bilgilerden bazılarını uygulamaya geçirecektir.

Gözünüze takılan 2-3 tane yüksek kalorili besini tercih etmeyi bıraktığınızı ilk hafta içinde göreceksiniz. Peki, bunu farklı zamanlarda yaptığınızı düşünün, bilgiyi kaydeden beyniniz, sizin amacınız için olan yüksek kalorili besinleri yavaş yavaş menünüzden çıkartacaktır. Daha hafif, düşük kalorili beslenmeye hiçbir diyet ve zorlamaya uymadan kendiniz geçeceksiniz.

Bahsettiğim antrenman sistemi ve çok kısa süren basit bir düşünsel eğitim ile az kalori alıp, çok kalori yakmaya başlayacaksınız. İlk verdiğim denklemde zayıflamak için gereken iki eşitsizliğinde sağlandığını düşünürseniz, amacınız için geçen süre tam olarak yarı yarıya azalacaktır. Daha kısa sürede daha iyi bir fizik değil mi hayaliniz?

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

18
Yorumlar

avatar
5000
9 Yorumlar
9 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhabalar 33 yaşındayım 1.70 boyunda 75 kilodayım malum boyuma göre kilom var bende zayıflamak istiyorum diyet yaparak zayıflıyorum fakat sadece diyet yaptığım zaman kasta kaybediyorum istediğim kiloya gelsemde fiziksel olarak vardığım sonuç beni tatmin etmiyor ve diyet sonrası yavaş yavaş verdiğim kiloyu tekrar almaya başlıyorum ve sonra tekrar diyet. Ben yağ yakerken biryandanda kaç kütlemi artırmak istiyorum yani yazınızda bahsettiğiniz gibi kendime şöyle bir progrm yapsam uygun olurmu öncelikle belirteyim göbekliyim ilk kurtulmak istediğim göbek kısmım haftanın ilk günü nabız yükseltecek aktiviteler ve yükselen nabızla birlikte yağ yakımı fazla olacağı için yoğun mekik çalışsam 1 saat boyunca ve salı günü… Devamını Oku »

Anka
Ziyaretçi
Anka

Ben yüzücüyüm ve antrenmanları bazı nedenlerden dolayı aksatmaya başladım. İki ay kadar kısa bir sürede 10 kilo kadar aldım. Kaslarım da eridi. Ne yapmam gerekiyor?

kartal adali
Ziyaretçi
kartal adali

merhabalar; yaklaşık 9 aydır spor yapıyorum . ve cok fayadasını gördüm . 173 boyunda ve su an 75 kg ağırılıındayım. yaptırdığım testlerde hep aşırı kaslı çıkıyorum. kollarım hacimli fakat karın kaslarımım üzerinde hep bir yağ taakası var. bunu eritemedim. haftada 4 gün antreman yapıyorum. 10 dk kosu bandında ortalama 12 km/dk ile kosuyorum, daha sonra ağırlık antremanları ve daha sonrada karın antremanı ve en son 15 dk bisiklet. bunu haftanın 3 günü tekrarlıyorum . diğer 4. günde ise 10 dk yine kosu bandı , karın antremanı ve 50 dk kosu bandı yapıyorum 15 dk bisiklet . son yapılan ölçümlerimde 1… Devamını Oku »

pelin
Ziyaretçi
pelin

İyi bir gece uykusu metobolizmanızın hızlanmasına ve kalori yakmanıza kolaylık sağlar. Yapılan araştırmalar oda sıcaklığını iyi ayarlayanların gece uykusundaki kalori yakımından daha fazla faydalandığını ortaya çıkarmış oldu. Soğuk ortamda uyumak vücudunuzun ısınmak için daha fazla kalori harcamasına sebep olacaktır.

merve
Ziyaretçi
merve

merhaba, size bir sorum olacak.Kondisyon bisikletinin kalçayı daha cok buyulttugunu duydum. Bu dogru mu?

Basak Yigit
Ziyaretçi
Basak Yigit

Ilsad Bey Merhaba, ben Basak 20 kilo fazlam var:((bende kosu bandi ve pilates malzemeleri var 45dk yürüyüs ve yarim saat pilates yapiyorsum ama tartida kilo ayni olunca motivasyonum gidiyor ve birakiyorum herhalde yemegi ve sonra sporu düzene koymam lazim degilmi??bana yardimci olursaniz cook sevinirim..Hoscakalin cevabinizi bekliyorum sizin yorumlarinioz bana tekrardan güc verdidi Ilsan bey..Sevgiler

rhsn
Ziyaretçi
rhsn

İlşad Bey Merhaba, Ben haftada 3 gün ağırlık 3 gün kardiyo yapıyorum. Fakat beslenmem hep aynı. Genelde öğle saatlerinde kahvaltı ve akşam 6 gibi akşam yemeği. Ve paleo besleniyorum. Yani yemeklerimde basit şekerler ve karbonhidratlar yok. Örneğin kahvaltı beyaz peynir, zeytin, 2 yumurta ve akşam yemeği de genelde 150 gram kadar et ve salata belki biraz zeytinyağlı sebze. Sanırım bu beslenmeden dolayı bilhassa kardiyo çalışmalarında enerjim çok çabuk tükeniyor. Egzersizden önce ve sonra nasıl beslenmeliyim ve farklı çalışmalar için farklı mı beslenmeliyim? Yani kardiyo günü ayrı ağırlık günü ayrı mı olmalı? Yardımcı olmanızı rica ederim bu konu benim için gerçekten… Devamını Oku »

muge
Ziyaretçi
muge

Yazıyı bastan sona okudum,yazının sonunda gozlerım hem kardıyo hemde agırlık egzersız lıstesı aradı..neyı ne kadar yapalım bızım mıllet olarak boyle yonlendırılmelere ıhtıyacımız var malesef..

Pumpp
Ziyaretçi
Pumpp

Yazılar mükemmelde; hepsi doğru değil… Yazının sonundaki fotoğrafta görülen vücuda göbekli veya kilolu insanlar steroid kullanmadan 3 yıldan kısa sürede ulaşamaz.