Kadınların Ağırlık Kaldırarak Yağ Yakması

Yağ Yakmak İçin Ağırlık Kaldırma

Yağ yakmak için ağırlık kaldırma sadece fitness’da uygulanan yeni bir yaklaşım değildir. Bilimsel gerçeklere göre, ağırlık antrenmanları vücudumuzun kilo kaybetme yeteneğini artırır ve formumuzu korumaya yardımcı olur. Fakat insanların çoğu ağırlık kaldırmanın yağ yakma mekanizması üzerindeki etkileri konusunda emin değildir; nasıl bir sistemle bunu sağladığını bilmezler.

Kaslar İçin İyi Olan Şey Nedir?

Vücudumuzda en azından 600 tane kas vardır (bakınız: Vücudumuzdaki Kaslar). Bunların sağlığımız üzerindeki etkisi çok fazladır. Kaslar sadece ağır şeyleri kaldırmak üzere programlanmamıştır.

Kalbinizin düzenli bir şekilde kan pompalamasını ve yiyeceklerin sindirilmesini de sağlarlar. Elbette bu işlemleri yaparken de gereken enerji için kalori yakmak gerekir.

Peki kilo kaybı nasıl gerçekleşir? Yağ yakmak için ağırlık kaldırmak vücudunuzdaki kasların çalışmasını sağlar. Böylece istirahat hâlinde olsanız bile daha fazla kalori yakarsınız.

Bu, gördüğünüz kaslı sporcuların niçin sıradan bir insana göre daha fazla yediğini açıklar. Çünkü onların kalori yakmak için daha fazla kasları vardır.

Ağırlık Kaldırmak Yağ Yakmak İçin İyi Bir Fikir midir?

Eğer ağırlık kaldırmanıza engel olacak herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ağırlık kaldırmak yağları yakmak ve kilo vermek için harika bir yoldur. Böyle bir programa katılmayı düşünüyorsanız önce doktor kontrolünden geçmeniz önerilir.

Ağırlık antrenmanı yapmadan önce “yağlarımı yakmak istiyorum, onların kasa dönüşmesini istemiyorum” diyen kadınlar çok olmuştur. Kadınların büyük kaslar oluşturması zaten olası değildir. Çünkü genetik olarak buna uygun değildirler. Ayrıca kasları yağa, yağları kasa çevirmek de mümkün değildir. Her hücrenin özellikleri farklıdır, diğerine benzemez. Bu konu hakkında pek çok yazımızın yanı sıra okuyabileceğiniz bir diğer yazımız da şudur: Kadınlar, Ağırlık Kaldırırken Kaslanmaktan Korkmayın!

Bir ağırlık programını uygulamaya başladığınız zaman yavaş yavaş kasların kütlesi artacak, yağlar azalmaya başlayacaktır. Kaslar yağlara göre daha az yer kapladığından, görüntünüz geçmişe göre çok daha sıkı ve düzgün olacaktır.

Çalışmaya Nasıl Başlamalısınız?

Ağırlık kaldırma ve yağ yakma programına başlamak için yapacağımız en iyi şey kişisel bir antrenörün rehberliğinden faydalanmak olacaktır.

Ağırlık antrenmanları için çok fazla spor ekipmanına ve zamana ihtiyacınız yoktur. Bir kadın olarak ne yapacağını bildikten sonra sıradan bir dambıl setiyle bile bunu kolayca uygulayabilirsiniz.

Her vücut tipi egzersize farklı yanıtlar verir. Antrenörler vücut şeklinize uygun bir antrenman programı oluştururlar, bunu izlemeniz çok önemlidir. Hangi vücut şekli tipine sahip olursa olsun, kuşkusuz tüm kadınlar ağırlık antrenmanlarından yarar göreceklerdir.

Eğer evde kendi kendinize başlamak istiyorsanız, şınav veya squat’la hemen başlayabilirsiniz. Bu iki egzersiz bedeninizin alt ve üst bölgelerinde büyük bir bölümü çalıştırır. Bu hareketleri yapabildiğiniz kadar yapın ve dinlenin. Zamanla daha fazla tekrar yapabilir hâle geleceksiniz. Evde yapabileceğiniz diğer basit hareketler içinse şu yazımıza bakın: Evde Yapılabilecek Zayıflama Hareketleri ve Kalça Eritme ve Sıkılaştırma Hareketleri

Birçok şeyde olduğu gibi ağırlık antrenmanları da sistemli bir çalışmayı gerektirir. Ama en önemlisi bir şekilde başlangıç yapmaktır. Kendinizi fiziksel ve psikolojik olarak hazır hissettiğiniz en kısa zamanda başlamanızı diliyorum.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

6
Yorumlar

avatar
5000
2 Yorumlar
4 Yorum cevapları
0 Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
ferdi akten
Ziyaretçi
ferdi akten

Öncelikle insanlara faydalı olmak amaçlı yaptığınız bu işte size başarılar diliyorum umarım daha iyi yazılar ve paylaşımlarla bizi bilgilendirirsiniz,çünkü buna bilgi kirliliğinin olduğu özellikle spor gibi önemli bir sektörde fazlaca ihtiyaç var.Yazınızda kas yapıcı antrenmanın kilo vermeye dolaylı etkisinden bahsettiniz.Dolaylı çünkü daha fazla kas daha fazla metabolizma hızı dersek yanlış bişey söylemiş olmayız.Merak ettiğim konu ağırlık çalışmasından sonra yağ yakımını sonraki günlerde nasıl devam ettirmiş oluyoruz.Vücudumuzun enerji yakım sıralaması karbonhidratlar proteinler ve yağlar olarak bir piramit şeklindedir ve yağ yakmak kalp atım sayımızın %60 larda olacağı bir egzersizle mümkündür.Bilgi ile aydınlatırsanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

Hayri Özmeriç
Ziyaretçi
Hayri Özmeriç

Aziz Samime, sitemiz kamuya açık olduğu, bizler de Zinde Türkiye içinde bir anlamda görev aldığımız için sitede verilen bilgilerde ayni fikirde olmadığımız hususları beyan etme zorunluluğu doğuyor. Bu bakımdan bayanların sağlığı için çok yerinde yaptığın tespitlerde ayni görüşte olmadığım bir iki hususa değinmiş olacağım. KADINLARIN AĞIRLIK KALDIRARAK YAĞ YAKMASI. Ağırlık çalışması; vücut iskeletimizi hareket ettiren, iskeleti bir arada tutan kasları geliştirmek, hareket kabiliyetini arttırmak için kas yapısını kuvvetlendirmektir. Sağlık için sporda ağırlık çalışmasının önemi bu faydası dolayısı çok önemlidir,”örneğin profesyonel maraton koşucularının haftada iki gün ağırlık egsersizleri yapmaları üzerinde önemle durulmaktadır.” sağlık için spor otoriteleri bu faydası sebebi ile ısrarla… Devamını Oku »