Yemek Pişirmek İçin En Sağlıklı Yağ: Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağıBazı sağlık uzmanları tarafından kötülenen sağlıklı gıdalara en mükemmel örneklerden biri de Hindistan cevizi yağı.

Kötülenmesinin nedeni de çok yüksek oranda doymuş yağ içermesi. Ama bildiğimiz gibi doymuş yağ kötü bir şey değil ve Hindistan cevizi yağı da yemek yapmak için kullanabileceğiniz en sağlıklı yağ.

Hindistan cevizi yağı geçmişte kötü bir üne sahipti

Hindistan cevizi yağı %90 doymuş yağ içeriyor ve en zengin doymuş yağ kaynaklarından biri. Doymuş yağlar da birkaç on yıl önce önyargılı ama çok etkili birkaç bilim adamı tarafından haksız yere kötülendi. Ama yeni yapılan araştırmalar doymuş yağ ve kalp hastalığı arasında hiçbir ilişki olmadığını gösteriyor.

Hindistan cevizi yağının sağlıksız olduğunu gösteren ilk araştırmalar trans yağ içeren rafine ve hidronije Hindistan cevizi yağları üzerinde yapılmıştı.

Ama bu araştırmaların rafine edilmemiş, organik hindistan cevizi yağıyla hiçbir alakası yok.

Hindistan cevizi tüketen toplumlar sağlıklı

Eğer Hindistan cevizi kötü olsaydı onu çok yiyen toplumlarda hastalıkların da yaygın olması gerekirdi.

Ama öyle değil. Aslına bakarsanız günlük kalorilerinin büyük bir kısmını Hindistan cevizinden alan toplumlarda yaşayan insanlar Batılılara göre çok daha sağlıklı.

Yeni Zelanda’ya bağlı Tokelau’da yaşayan insanlar kalorilerinin %50’sini Hindistan cevizinden alıyor. Kitavanlılar ise kalorilerinin %17’sini doymuş yağlardan, büyük oranda Hindistan cevizinden alıyor.

Her iki toplum da oldukça sağlıklı ve kalp hastalıklarına dair herhangi bir iz yok.

Hindistan cevizi yağı eşşiz bir yağ asidi yapısına sahip

Hindistan cevizi yağ diğer pişirme yağlarından çok daha farklı ve yağ asitleri bakımından eşsiz bir yapıya sahip. Yağ asitlerinin %90’ı doymuş. Bu da Hindistan cevizi yağını yüksek ısıda oksidasyona karşı çok dayanıklı yapıyor. O yüzden kızartma gibi yüksek ısıda yemek yapmak için mükemmel bir tercih.

Ek olarak, Hindistan cevizi yağı neredeyse tamamen orta zincirli trigliseritlerden oluşuyor ve bu yağ asitleri sindirim sisteminden direk olarak ketona dönüştürülüp hızlı bir enerji enerji kaynağı olarak kullanılacakları karaciğere gidiyor.

Ketojenik diyet yapan epilepsi hastaları diyetlerine biraz karbonhidrat ilave ederken ketozizin devam etmesi için bu yağları kullanıyor.

Hindistan cevizi yağı laurik asit açısından zengin

Hindistan cevizi yağında en çok bulunan yağ asidi vücutta monolaurine dönüşen 12-karbon laurik asit. Laurik asit ve monolaurin çok ilginçler çünkü mikropları, bakterileri, mantarları ve virüsleri öldürebiliyorlar.

Bu nedenle hindistan cevizi yağı çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

Hindistan cevizi yağı ve kalp hastalığı

Rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı kandaki yağ profilini olumlu yönde etkiliyor. İki ayrı çalışmada, rafine edilmiş ve edilmemiş Hindistan cevizi yağı ve mısırözü yağının etkileri araştırıldı.

Rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı toplam kolesterol ve LDL’yi, oksitlenmiş LDL’yi, trigliseritleri önemli oranda azaltırken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi arttırdı; ayrıca kan pıhtılaşma faktörlerini ve antioksidan oranına olumlu etkileri oldu.

Karın bölgesi şişman olan kadınlarda yapılan çalışmalarda Hindistan cevizi yağı HDL’yi yükseltirken, LDL:HDL oranını azalttı. Soya yağı ise toplam kolesterol ve LDL kolesterolü yükseltirken, HDL’yi azalttı.

Orta zincirli trigliseritlerinse uzun zincirli yağ asitlerine oranla, kandaki trigliseritleri azalttığı gösterildi.

Kısaca Hindistan cevizi yağı sizi kalp hastalığından koruyabilir. Kalp hastalığına neden olmaz.

Hindistan cevizi yağı kilo vermenize yardımcı olur

Hindistan cevizi yağının kilo vermenize yardımcı olduğunu gösteren önemli oranda delil var.

Karın bölgesi şişman olan 40 kadın arasında yapılan bir araştırmada Hindistan cevizi yağının, soya yağına kıyasla bel çevresini azalttığı ve sağlık işaretlerini arttırdığı görüldü.

Orta zincirli yağ asitlerinin de hem hayvan hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda devamlı bir kilde kilo kaybına neden olduğu görülüyor:

  • Uzun zincirli yağ asitlerine kıyasla enerji tüketimini arttırıyor ve daha doyurucu.
  • Daha çok doygunluk hissi veriyor
  • Kilo kaybının kaslardan çok yağlardan olmasını sağlıyor.

Diğer kalori kaynaklarını hindistan cevizi yağıyla değiştirmek büyük ihtimal kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağının sağlığa başka şaşırtıcı faydaları var

hindistan cevizi yağıDaha önce söylediğim gibi, Hindistan cevizi yağı karaciğerde ketonlara dönüşüyor. Ketonlar beyine enerji sağlıyor ve özellikle de epilepsi hastaları için çok iyi.

Deriye uygulanan Hindistan cevizi yağı cildi nemlendiriyor ve saç hasarına karşı koruyor. Sonuç olarak hindistan cevizi yağı oldukça sağlıklı, her yemekle iyi gidiyor ve tadı da oldukça güzel.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

avatar
5000